Pánové Willis a Brockmeyer jsou zaměstnanci výzkumného Disneyho pracoviště v Pittsburghu a Hudson s Poupyrevem jsou zase kmenoví zaměstnanci Carnegie Mellon University se zkušenostmi z robotiky a počítačem zpracovávaného obrazu. Když tato čtyřka dala hlavy dohromady, vznikly zajímavé hračky. Jednou z nich jsou šachové figurky s vloženými světlovody, které spolupracují s interaktivním stolkem. Kolik příznivců si taková šachovnice, která „tlačí“ hru do digitální formy najde, je těžké odhadnout. Je to ale jen jedna z několika ukázek nového disneyovského míchání vědy do her. Cílem výzkumníků v tomto případě spíš bylo ukázat, jak lze 3D na stávající úrovni techniky již dnes využít tiskárny k jakési „domácké“ tvorbě vlastních optických prvků a interaktivních zařízení.
Z ukázek na videu je patrné, že celá řada interaktivních prvků se přestane montovat, ale bude se tisknout vrstva po vrstvě v 3-D tiskárnách. Vědci v optoelektronických prvcích vytvářených v reálném čase vidí velký potenciál. První odhady trh s těmito „hračkami“ se odhadují v řádech stamilionů dolarů. Nejde ale jen o zábavu. Tato technologie umožňuje výrobcům rychlé zkoušení různých prototypů, než budou zavedeny do sériové výroby. Zjednoduší se i tvorba jednotlivých zařízení šitých „na míru“ konkrétním potřebám.
Jednou z vychytávek stávajících možností opto 3D tisku je i hračka pro nejmladší generaci - projektor s vloženými optickými světlovody v postavičce s očima, které interagují s uživatelem na zvuk nebo tělesný pohyb odpovídají různým světelným efektem. Ten se může zobrazovat na libovolných místech objektu. Světlo lze pochopitelně přivést do místa jakéhokoliv tvaru a tak postavičky mohou třeba i "koulet očima". To vše díky tištěným světlovodům. Podrobnosti o materiálu, ze kterého se tisknou, autoři nesdělují, nicméně v diskusních forech se objevují zprávy, že jde o vylepšenou formu plastu Veroclear. Na rozdíl od klasických světlovodných vláken není pro ty tištěné není problém jakkoliv měnit tvar a lze je ukládání i do velmi tenkých vrstev, stejně tak i propojovat s dalšími hardwarovými prvky, jako například diodami. To výrobu čehokoliv velmi zjednodušuje.
Technika tisku umožňuje promítat světelo na vnitřní tvarované plochy, využívat index lomu, odrazivost, propustnost a absorpci různých materiálů,... Kreativitě tiskaře se meze nekladou. Vše nasvědčuje tomu, že nové generace 3D tiskáren, které optické prvky s tištěnými světlovody budou zvládat, na sebe nenechají douho čekat.
Další podrobnosti zde: 3D Printing of Embedded Optical Elements for Interactive Devices. In Proc. ACM UIST (2012).