O.S.E.L. - První multiplanetární systém u dvojhvězdy
 První multiplanetární systém u dvojhvězdy
Lovec planet Kepler hlásí hvězdný systém Kepler-47, u nějž obíhají dva plynní obři. Jeden z nich je rozžhavený, zatímco ten druhů krouží v obyvatelné zóně. Jakpak tam asi bude živo?


 

Zvětšit obrázek
Systém Kepler-47. Kredit: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle.

 

Zvětšit obrázek
Porovnání systému Kepler-47 s naším hvězdným dvorkem. Kredit: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle.

Ještě pár dní a bude to rok, co úžasný lovec exoplanet, orbitální teleskop Kepler, objevil první spolehlivě potvrzenou planetu obíhající dvě hvězdy najednou. V systému Kepler-16, vzdáleném 196 světelných let, jsou dvě malá slunce – oranžový trpaslík spektrální třídy K (Kepler-16A) a jeho hvězdný partner, červený trpaslík spektrální třídy M (Kepler-16B). Dělí je od sebe jen zhruba pětina vzdálenosti Sluce – Země a kolem hmotného středu dvojhvězdy oběhnou za 41 dní. Tahle dvojhvězda má jednu známou společnou planetu přibližné velikosti Saturnu (Kepler-16b), která je tím pádem cirkumbinární.

 

Teď se na nás valí další úspěch teleskopu Kepler, jehož operátoři nedávno potvrdili existenci ještě o něco komplikovanějšího hvězdného systému Kepler-47. Jerome Orosz ze Státní univerzity v San Diegu a jeho početní spolupracovníci ho v minulých dnech (2012) publikovali v časopise Science. Dvojhvězda se pochopitelně nachází v zorném poli teleskopu Kepler, tomto případě v souhvězdí Labutě (Cygnus). Ve vzdálenosti kolem 4900 světelných let ji tvoří hvězda velikostí podobná Slunci , ale o něco méně zářivá, a spolu s ní červený trpaslík o jedné třetině velikosti a s pouhým jedním procentem zářivosti Slunce. Jsou k sobě tak blízko, že se oběhnou jednou za 7,5 dne. Dvojhvězd známe bezpočet, stejně tak už víme o zhruba 70 planetách, obíhajících buď obě hvězdy dvojhvězdy najednou, tedy cirkumbinárních anebo jen jednoho člena dvojhvězdy, tedy cirkumstelárních. Systém Kepler-47 je ale výjimečný tím, že kolem této dvojhvězdy obíhají hned dvě cirkumbinární planety najednou.

 

Je to dost přelomová záležitost. Podle aktuálních představ o tvorbě planet by totiž tenhle systém vznikl jen velice obtížně a zdá se, že naše představy budeme muset pozměnit. Vnitřní planeta Kepler-47b je rozpálená koule o něco menší, než Neptun a párek hvězd oběhne za 49,5 dne.

Zvětšit obrázek
Systém Kepler-16. Kredit: NASA/JPL-Caltech.

 Ještě mnohem zajímavější je ale planeta Kepler-47c, která je sice o něco větší, než Uran, ale jinak podle všeho poměrně stabilně krouží v obyvatelné zóně dvojhvězdy. Oběhne ji za 303,2 dne. Je to sice plynný obr, na němž bychom život zrovna nečekali, alespoň ne život našeho typu, mohl by ale mít měsíce. A měsíce v obyvatelné zóně by zase mohly mít kapalnou vodu.

 

Zvětšit obrázek
Jerome Orosz. Kredit: NASA.

Zatím to jsou jenom divoké představy, ale tahle možnost, předpovězená nedávno Jamesem Cameronem ve filmu Avatar (2009), který se odehrává na měsíci Pandora u plynného obra jménem Polyfémos v systému Alfa Cantauri A, není podle všeho nereálná.

 

Na objevu a rozšifrování podivuhodného hvězdného systém Kepler-47 se podíleli i lidé z McDonaldovy observatoře v Texasu. S Hobby-Eberlyho teleskopem a také s teleskopem Harlana J. Smithe se jim povedlo analyzovat spektrum dotyčné dvojhvězdy a odvodit z něho hmotnost větší hvězdy. S využitím data teleskopu Kepler nakonec odhadli i relativní velikosti všech zúčastněných těles této zajímavé soustavy. Jak je vidět, pozorování sondy Kepler, nás budou nepochybně zásobovat pozoruhodnými objevy ještě celou řadu let.

 

Prameny:

NASA Kepler News 28.8. 2012, Science online 28.8. 2012, Wikipedia (Kepler-16).


Vesmír:



Autor: Stanislav Mihulka
Datum:29.08.2012 08:00