Celé „čtení slepice“ vyšlo na 13 milionů dolarů, jež zaplatil americký National Human Genome Research Institute. To je hodně laciné ve srovnání s lidským genomem, který obsahuje 3 miliardy písmen genetického kódu a byl přečten za 3 miliardy dolarů. Tady je ale třeba připomenout, že při čtení lidského genomu se teprve vyvíjela celá řada technik, které jsou dnes plně k dispozici. I proto byly peníze utracené za lidský genom velmi dobrou investicí, jež se tímto způsobem vrací.
Zmíněný počin není zdaleka jedinou iniciativou na genetickém „slepičím dvorku“. Čínský Genomický ústav v Pekingu ve spolupráci s britskou firmou Wellcome Trust záhy zveřejní údaje o tzv. SNP (single nucleotide polymorphism) v genomu kura. Jde o místa, kde se dědičná informace různých jedinců kura domácího liší v jediném písmeni genetického kódu. Srovnáním dědičné informace amerického brojlera, švédské nosnice a čínské „hedvábné“ slepice jich genetici odhalili na 2 miliony. Data budou brzy na databázi GeneBank a odtud se zase rozběhnou do světa.
Výzkumu dědičné informace kura nasadily ostruhy obavy z „ptačí chřipky“, která nás děsila v uplynulých týdnech a jejíž nebezpečí stále ještě nepominulo. Zcela jistě si databázemi rádi zalistují i genetici z velkých firem, které se zabývají šlechtěním. Zaplesali určitě i evoluční biologové, protože se jim otevírá možnost hloubat v dědičné informaci teplokrevného obratlovce, který nezatají své těsné příbuzenství s plazy.
Kur bankivský (Gallus gallus) je prvním „přečteným“ zástupcem ptačí říše. Data o jeho dědičné informaci jsou veřejně dostupná v řadě databází. Zajímavé bude jistě i srovnání genomu kura a člověka. Zatím se nám nepodařilo zjistit, zda se tímto počinem necítí dotčeny české feministky.