O.S.E.L. - Když mají „své dny“, uchylují se k jízlivým komentářům
 Když mají „své dny“, uchylují se k jízlivým komentářům
Aniž by si to ženy uvědomovaly, v určitém stádiu svých měsíčních cyklů, mění své úsudky a vzájemně s sebou začnou opovrhovat.


 Z úst žen se v určitém období vinou nepravdivé komentáře. Nová studie nyní dává odpověď na to, proč tomu tak je. Ženy instinktivně používají zlomyslné  komentáře jako účinnou zbraň načasovanou na  „ony dny“.

Výzkum doložil, že když jsou ženy v nejplodnějším období svého cyklu, mají  menší obavy  z pohledů jiných žen a že to nesouvisí  s jejich náladou. Přišla s tím Maryanne Fisher z York University v Torontu v Kanadě, která udělala pokus s  57 ženami a 47 muži. Nechala je dívat se na obrázky ženských a mužských obličejů. Při pohledu na každý obrázek musely zkoumané osoby  obodovat atraktivnost vzhledu zobrazené osoby sedmibodovou stupnicí – od extrémně atraktivní až po extrémně neatraktivní. Výsledky studie publikovala v Royal Society Biology Letters 2004, a můžeme z nich vyčíst, že zatímco muži byli ve svém hodnocení zásadoví, jejich hodnocení bylo při opakovaných testech stále téměř shodné, o ženách se totéž  říci nedalo. Mužské tváře na fotkách  ženy také hodnotily stále shodně (obdobně jako muži),  ale při hodnocení ženských fotografií se jejich hodnocení rozcházelo. Hlasování kolísalo a odráželo stav jejich menstruačního cyklu. Ženy v době dvou až tří týdnů svého cyklu, hodnotily své sokyně (ženské obličeje) v průměru o půl bodu níže, než v jiných fázích svého cyklu. Pozorované rozdíly byly statisticky signifikantní.
Výzkumnice Fisherová tvrdí, že to souvisí s realitou pozorovanou i v běžných životních situacích. Když se nad náhlým poklesem atraktivnosti ženských tváří pro ženu  zamyslíme bez emocí a předsudků, nutně se nám opovrhování sokyněmi  začne jevit jako účinná taktika pro soupeření se svými vrstevnicemi při získávání atraktivního muže. „Ostatně, když v nightclubu zavítáte na toaletu, co tam většinou slyšíte? No přece  jak dámy pomlouvají a ponižují jiné ženy,“ dodává Fisherová.


V době plodných dnů si ženy své případné konkurentky nepřipouštějí,  prostě je přehlížejí.

Logicky to do sebe všechno docela dobře zapadá - i teoreticky má smysl  soupeřit jen v době, kdy může u ženy dojít k početí. Fisherové se zřejmě jednoduchým testem podařilo poodhalit další roušku tajemství bezděčného chování žen, i to jakými „zbraněmi“ je příroda v tomto směru  vybavila.  Vědkyně chce nyní uskutečnit nový pokus, ve kterém by nade vší pochybnost dokázala, že spouštěcím mechanismem změněného vnímání a hodnocení reality, je hladina estrogenu.


Komentář
Autor tohoto článku se společně s feministickým hnutím domnívá, že ženské chování není takovou hříčkou hormonů, jak se nám  Fisherová snaží předestřít. Její  závěry o podvědomém chování ovlivněném vysokou hladinou estrogenu, které vede až k pomlouvání, je mylné. Teorii postavenou na chování kanadských žen můžeme vyvrátit  domácím pozorováním. Jistě se shodneme na tom, že u žen po menopauze nemůže být o vysoké hladině estrogenu řeč. Jejich schopnost pomlouvat zůstává přesto zachována a snaha ponižovat jiné ženy se dokonce rozšiřuje  i na opačné pohlaví.     


Autor: Josef Pazdera
Datum:27.02.2004