Pro zavádění norem EU v potravinářství a zdravotnictví (a pravděpodobně i v ostatních oborech) nám unie hned na samém začátku navrhla pravidlo, že podnikatelé, kteří začnou v oboru pracovat do roku 2004,budou mít na přechod na normy čas do roku 2007 a pouze noví podnikatelé, kteří začnou v roce 2004, by měli nové normy zavádět rovnou. Samotné normy neobsahují nic nerozumného ani nerealizovatelného a často jsou dokonce mírnější než naše domácí normy, důsledně ovšem odstraňují výrobní praxi vzniklou pře padesáti lety. Nutno samozřejmě při zavádění norem počítat se zvýšenou zátěží administrativní (a nenechat zvrtnout spolupráci s nadřízeným úřadem v zastrašování výší pokuty) .
Jiná věc ovšem je, co z přechodu na nové normy udělaly oborové lobby. Ve zdravotnictví je tomu již drahnou dobu, co naší národní vyhláškou byl zrušen delší termín do roku 2007 a zdá se, podle nemírného řevu majoritních výrobců (prostřednictvím Hospodářské komory), že i v potravinářství se něco takového děje nebo již stalo: Tento týden například prostřednictvím zpravodajství ČT ohlásila Státní veterinární zpráva (!), že bude muset některé provozy zavřít, pokud do jednoho měsíce (a dne inspekce EU) nebudou schopny na nové normy kompletně přejít. Ke zkrácení doby na adaptaci na nové normy - jež původně byla navržena Unií do roku 2007 došlo patrně Nařízením či Usnesením vlády minulého roku, podobně jako ve zdravotnictví, kde se to schovává pod velice nenápadným názvem Usnesení o...lécích a ...prostředcích zdravotnické techniky. Od července se uplatńují normy nové a téměř 1000 malých a středních výrobců mlékárenského a masného průmyslu ukončilo svou aktivitu. (Zemědělské noviny leden 2004 - článek o Státní veterinární správě). (Celkový počet podnikatelů, kteří za minulý rok ukončili svou činnost je podle Hospodářské komory 27000). Peklo je, že si za 13 let nedokázali vytvořit rezervy na pražádné investice, že ta hezká - resp. hezky profinancovaná eurocentra rozesetá po republice neslouží podpoře podnikání, právníci, potravináři i překladatelé noprem problém předem znali nebo jeho rozsah tušili. A Evropská unie protestovala proti postupu, jaký zvolila vláda - a ani to sem nedolehlo, natož, aby to bylo co platné. Z dalšího článku v témž čísle Zemědělských novin vyplývá, že Státní veterinární správa, jež se hygienické kontgroly ujala neměla jasno v řadě termínů hygienických norem, přesto je uplatňovala. Příjezd komise EU, která se zajímala, zda se normy uplatńují správně, byl mediálně dezinterpretován jako pohrůžka potravinářům.
Současně s přechodem na evropské normy ztrácí též oprávnění většina tuzemských autorizací, neb jsou nepotřebné. A tak se též úřednická lobby zakopává do vhodných pozic, jak lze posoudit například v sektoru laboratorních analýz. S VŠ titulem v příslušném oboru byste podle loňské vyhlášky Ministerstva zdravotnictví nemohli bez příslušné praxe autorizovaného pracovníka ani odebrat vzorek vody na plovárně. Takže se s rozbory vody, jaké potřebuje například každý penzión a každá provozovna pohostinství, vesele džobaří: běžný rozbor podle dosavadních norem stojí například 1800, za evropský dáte již 7000.
Pokud podle stejného klíče vznikají i výklady ministerstev k jednotlivým detailům a provádění norem (a to lze předpokládat), nezbývá než podnikatelům doporučit, aby se nenechali zastrašit a než se do věci opřou, aby si důkladně přečetli výchozí zákony. Zde na Vinohradech se aktivitě hygienických stanic dostalo označení "Honba za kulatými rohy."
Potřebujeme podepsanou autorizaci pro získání certifikátu k registraci žádosti pro povolení!