Doslovný překlad anglického názvu „jellyfish“ je rosolovitá ryba. Označuje však medúzu. Ale ani to není zcela přesné. Protože kterou medúzu? Přesněji jde o celou třídu medusovců (Scyphozoa) kmene žahavců (Cnidaria). „There is no such thing as a jellyfish“, čili „Neexistuje něco jako medusa“, tvrdí název výukového videa autorů Stevena Haddocka a Susan Von Thunové z kalifornského Monterey Bay Aquarium Research Institute. Dokládají to obdivuhodnou rozmanitostí tvorů s rosolovitým tělem nejen z velkého kmene žahavců (Cnidaria), ale i žebernatek (Ctenophora) nebo zástupců z kmene strunatců (Chordata), podkmene pláštěnců (Urochordata). Ale zmiňují i mnohožebernaté mořské plže a mořské červy, jejichž zvláštní, jen jedem a slizem chráněná měkká těla se ladně vlní ve vodě daleko od dna.
Toto video získalo čestné uznání v letošní soutěži International Science and Engineering Visualization Challenge, v níž v pěti kategoriích o nejvyšší ocenění soupeří autoři vědeckých fotografií, ilustrací, popularizačních posterů, naučných interaktivních her a videí. Všechna oceněná díla – což v tomto případě vůbec není nadnesené označení – i s popisem zveřejňuje stránka časopisu Science. Kromě odborné komise, která v každé kategorii rozhoduje o první ceně a čestném uznání, mají i lidé právo svým hlasem přispět k výběru kandidáta pro ocenění People`s Choice (Volba lidí).
Pro ty, kteří se dokážou popasovat s angličtinou, prohlídka toho „nej“ nabízí poučení zajímavou i zábavnou formou. Na stránce s letošními výsledky je k dispozici i prezentace formou slide show. A to nejen z letošního ročníku, ale i z let 2003 až 2010 (hypertextové odkazy v pravé dolní části stránky). Mnohé oceněné vizualizace překvapí svou nápaditostí, a i když to zní jako klišé, skutečně z nich vyzařuje zaujetí autorů. Jako další návnadu nabízíme snímek s barevným rozlišením všech 70 typů buněk v řezu myšího oka (obrázek vpravo, ve větším rozlišení zde). Autorem je Bryan William Jones z Centra pro výzkum oka University of Utah v Moranu.