Včera představitel státní australské veterinární služby zveřejnil informaci o nálezu protilátek smrtícího viru v psovi. Je to první případ tohoto druhu a odborníci jsou z něho zmateni. Pes zatím nejeví známky nemoci a z toho pramení rozpaky. Stále ještě může jít o věc relativně normální, kterou jsme jen neznali. Může ale také jit o případ, kdy se viru podařilo překonat další druhovou bariéru. Je otázkou, jak "vřelý" vztah k člověku si přes psa pasážovaný virus uchová. Mnohé v tomto směru naznačují dřívější přeskoky "přes koně", které viru na jeho smrtícím efektu nic neubraly. Mohla by se podobná situace vyvinout i v případě přenesení nákazy od psa? To zatím nikdo neví. V takovém případě by se jednalo o mnohem větší problém, protože na nemocných koních je nákaza vidět - strádají nechutenstvím, horečkami a hynou, ale infikovaný pes bez známek nákazy... raději ani nedomýšlet.
Jak se pes plemene kelpie nakazil nikdo neví. V krvi mu kolují protilátky proti viru což znamená, že infekce u něj probíhá, nebo proběhla. I když viry Hendra dva testy v jeho krvi zatím nezjistily, neznamená to, že je v sobě nikde nemá. Pes je v karanténě a vyvolává celou řadu otázek a strach u personálu veterinárního zařízení i u těch, co s ním přišli do kontaktu mimo kliniku. Důvod je pochopitelný - čtyřem z osob, na které se dříve nákaza přenesla z koně, nedokázali pomoci ani v nemocnici.
Jako nejpravděpodobnější se jeví, že se pes nakazil od nemocného koně. Zřejmě nyní budou v rychlém sledu vyhlašována opatření regulující obchod se živými zvířaty. Jako první zavedla zákaz dovozu koní z Austrálie Malajsie. Nakolik jsou obavy opodstatněné a nakolik jde o planý poplach a obdobu ptačí chřipky, se nikdo neodvažuje vyjádřit.
Pramen: News.com.au