O.S.E.L. - DARPA hledá inspiraci pro projekt Stoleté lodi
 DARPA hledá inspiraci pro projekt Stoleté lodi
Vše nasvědčuje tomu, že DARPA rozvíjí koncept jednosměrné výpravy pionýrů k Marsu a dál. Dočkáme se toho ještě?


 

Zvětšit obrázek
Zažijeme někdy Stoletou loď na cestě k Marsu? Kredit: Pat Rawlings, NASA, Wikimedia Commons.

Je pozoruhodné znova a znova sledovat, jak evoluci odvážných myšlenek a technologií ženou kupředu vojenští vývojáři, především legendární DARPA (česky Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů). Ať už jsou jejich motivace jakékoliv, nechybí jim peníze a hlavně odhodlání dívat se dopředu a jsou tak v dnešní době velmi příjemnou výjimkou.

 

Zvětšit obrázek
Začátky bývají těžké. Viking 1 na Marsu. Kredit: Roel van der Hoorn, NASA, Wikimedia Commons.

 

Extrémně zajímavým dítkem agentury DARPA je projekt Stoletá loď (Hundred-Year Starship), tedy na dnešní poněkud ustrašenou dobu slušně riskantní a šílený plán poslat lidské osadníky na Mars, bez plánované možnosti návratu. Zní to neuvěřitelně, ale tenhle projekt opravdu běží. DARPA s NASA opatrně odhadují, že by Stoletá loď mohla odstartovat k Marsu někdy po roce 2030, což by snad někteří čtenáři Osla ještě mohli stihnout. Celkové náklady na tuto misi se zatím velmi hrubě odhadují na 10 miliard dolarů, přičemž NASA doposud investovala 100 tisíc a DARPA 1 milión, což je sice jako kapka v moři, ale zároveň se zdá, že nejde o čirou fantazii.

 

 

Bez ohledu na reálné šance je Stoletá loď především inspirací k prvním krůčkům na cestě k mezihvězdným letům. Lidé z DARPA chtějí studentům, vědcům, technikům i veškerému obyvatelstvu znovu naočkovat vybledlou schopnost žasnout nad neznámem a touhu ho prozkoumat. Podle všeho zatraceně dobře vědí, proč to dělají. Naše potácející se masochistická civilizace potřebuje něco podobného jako sůl. Takový velkolepý projekt by totiž přinesl nespočet nových objevů a vynálezů a hlavně by našemu civilizačnímu paběrkování opět vrátil parádní cíl a smysl, který s koncem studené války jaksi nenápadně vyšuměl do ztracena. Zní to bláznivě, ale proč to nezkusit?

 

 

 

Zvětšit obrázek
Vize terraformovaného Marsu. Kredit: Ittiz, Wikimedia Commons.

Koncept jednosměrné letenky na Mars samozřejmě obsahuje spoustu více či méně závažných technologických úskalí, která bude nutné překonat. Bylo by například fajn nějak rozumně vyřešit úbytek hmoty svalů a kostí, nevyhnutelný na delší cestě meziplanetárním prostorem nebo také rozlousknout problém výroby potravin a dalších nezbytných maličkostí, které budou první pozemští kolonisté Marsu potřebovat. Děsivým problémem bude podle odborníků i ubíjející nuda pionýrského života na povrchu Marsu. Každopádně se zdá, že zájemců by bylo dost. Když NASA před časem zjišťovala, zda je možné na takovou misi sehnat dobrovolníky, objevilo se jich několik set.

 

Zvětšit obrázek
Místo přistání vozítka Opportunity. Kredit: JPL, NASA, Wikimedia Commons.

 

DARPA teď veřejně hledá spřízněné duše, které by k projektu Stoleté lodi přispěly nápady a projevily tak chuť spolupracovat. V této fázi je zajímají hlavně návrhy organizační struktury celého projektu, mechanismy organizačního řízení a model dlouhodobě udržitelného financování, které je u velmi dlouhodobého projektu kritickou záležitostí. Pokud se DARPA rozhodne spolupracovat s některým z respondentů, bude po nich v budoucnu chtít rozpracovat detaily metodiky inspirování nových generací vědců a také metodiky financování projektu, jakož i definovat klíčové směry výzkumu, který bude pro Stoletou loď nezbytný.

 

 

Návrhy je možné posílat DARPA jako dokumenty PDF do pátku 3. června 2011, poledne východního standardního času (EST), tedy do 18 hodin večer našeho letního času. V DARPA velmi rozumně preferují stručné a jasné projekty, jejichž rozsah nesmí překročit 5 stránek s fontem minimálně velikosti 12.

 

 

 

Zvětšit obrázek
Čeká jen na nás. Scenérie kráteru Endurance. Kredit: NASA, Wikimedia Commons.

Momentální nálada v NASA rozhodně nenaznačuje touhu po hrdinském dobývání Marsu, ale v DARPA to podle všeho myslí vážně. Je ostatně jejich prací nést světlo pokroku, když už všechna ostatní nejspíš zhasla. Příjemně šílený projekt Stoleté lodi se jistě vyplatí dál bedlivě sledovat. Třeba jednou skončí velkorysým terraformováním Marsu a světové dějiny naberou zcela nový směr.


Prameny:
Universe Today 20.5. 2011, Wikipedia (Hundred-Year Starship, DARPA, Colonization of Mars). Oficiální text Request for Information

 

 


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:28.05.2011 19:11