O.S.E.L. - BSE v USA
 BSE v USA
Američané potvrzují výskyt nemoci šílených krav. Akcie McDonald´s se propadají, hodnotu ztrácejí i další zpracovatelské závody. Řada zemí zakazuje dovoz amerického masa.



Bovinní spongiformní encefalopatie (BSE), nazývaná také nemocí šílených krav, likviduje chovy od devadesátých let minulého století ve Velké Británii a následně v celé Evropě. Nevyhnula se ani České republice a ani vzdálenému Japonsku. Přesto americké úřady patnáct let tvrdily, že na svém území infikovaná zvířata nemají. Odborníci byli jiného názoru a pokládali to prakticky za nemožné. Stačí si připomenout hromadný výskyt prionové choroby u amerických jelenů (články: „CWD děsí Ameriku“, „CWD infekčnější než se myslelo“)  ale neměly v rukou potřebné argumenty. V polovině tohoto roku zviklal sebevědomí amerických představitelů nález BSE pozitivního skotu v sousední Kanadě. Za pravdu dalo odborníkům až nynější vyjádření ministryně zemědělství USA Ann Venemanové.
Den před štědrým dnem potvrdily americké úřady výskyt prvního případu BSE u skotu. Nemocné zvíře – kráva plemene holštýn, pochází z farmy ve státě Washington. Farma byla dána do karantény. Zvíře bylo zpracováno na jatkách  Verns Moses Lake Meats. Zpracovatel nyní  zahajuje likvidaci 5000 kg masných produktů, ve kterých se mohou infikované priony vyskytovat. Zvíře bylo na jatkách zpracováno 9. prosince 2003. Zpracovatel také potvrdil, že během práce na porážkové lince nelze vyloučit kontaminaci dalších produktů. Ty již byly rozeslány na celou řadu zpracovatelských provozoven. Usuzuje se ale, že tato skutečnost s sebou nese pro konzumenty pouze malé zdravotní riziko. Vzorky postiženého zvířete byly zaslány k opakovanému vyšetření ještě také do laboratoří ve Velké Británii. Výsledky z Británie se očekávají do pěti dnů. (Poznámka: pozitivní výsledky byly v anglickém Wyabridgi potvrzeny) 

Pro  chovatele skotu v USA je celá událost předzvěstí těžkých časů. Akcie výrobce hamburgerů McDonald´s prudce letí dolů (6% za jeden den) a to navzdory prohlášení mluvčí společnosti Lisy Howardové, že masný producent u kterého bylo nemocné zvíře zjištěno, není v žádném spojení s řetězcem dodavatelů společnosti McDonald´s. Postižen není jen McDonald´s. Těžkou ránu zaznamenaly akcie restauračních zařízení. Pokles zaznamenaly i burzy s cennými papíry v dalekém Japonsku. Japonsko  Korea, Čína a Brazilie již také zakázaly dovoz skotu a amerického hovězího. Očekává se, že k zákazu se připojí další země.
Zamotanou hlavu mají ale především Američané. V řadě států americké unie se prakticky zastavil trh s hovězím masem. Veterináři státu Nevada hodlají zpětně sledovat import skotu ze státu Washington za uplynulých pět let...

 

Nejvíce postiženou zemí infekcí BSE byla Velká Británie. Nové rozbory uchovaných tkání zvířat z let 1999 - 2000 potvrzují, že počet nemocných zvířat byl dvojnásobný než se myslelo. To znamená, že pouze v samotné Velké Británii bylo více než dva milióny BSE nakažených krav.


Krátce po otevření trhu zastavila trhy s dobytkem Chicagská burza. Ceny  klesly po zahájení okamžitě klesly pod úroveň, kterou burza dovoluje.
K zákazu dovozu amerického hovězího přistoupily následkně další státy: Hong Kong, Rusko, Malajsie, Singapur a některé latinskoamerické státy.

Ekonomom Chris Hurt z Univerzity ekonomie v zemědělství v Purdue (Indiana, USA) odhadl, že ztráty způsobené výskytem BSE v USA postihnou obchod s hovězím masem až ve výši 2 miliard dolarů. Očekává, že  ceny hovězího klesnou o 12-16%. Pokles exportu hovězího klesne přibližně o 10% celkové produkce USA. Nákupní ceny zvířat poklesnou o 12-16%. Sektor skotu je v USA rozhodující složkou ekonomiky farem.
Celkové ztráty však budou podstatně vyšší. Majitelé výkrmen (feedlotů) již přestávají nakupovazzástavový skot. To následně postihne výrobce obilovin,… Celkové ztráty pro americkou ekonomiku, včetně zpracovatelského průmyslu, pohostinství,… jsou odhadovány na úrovni 175 miliard dolarů.


Autor: Josef Pazdera
Datum:24.12.2003