Komise EU: První návrhy na novou politiku v genových technologiích
Evropská Komise ve svém interním strategickém dokumentu představila první návrhy na nový přístup ke genovým technologiím. V budoucnosti budou jednotlivé členské státy EU oprávněny povolit nebo zakázat geneticky modifikované plodiny na svém teritoriu. Bude však pokračovat povinnost podávat žádosti o povolení GM plodin v EU a dodržovat závazné procedury založené na vědeckém hodnocení jejich bezpečnosti.
Komise chce rozdělit kompetence mezi EU a jednotlivé členské státy. Chce odstranit závislost zemí, které se na GMO dívají pozitivně na těch státech, které jsou ke genetickým modifikacím nepřátelské a chtějí mít své zemědělství GMO-free. Dokument EU však nespecifikuje cesty, pouze uvádí různé varianty návrhů na právní ustanovení, která by umožnila zakázat pěstování již v EU povolených a bezpečných GM plodin těm zemím, které to vyžadují z politických důvodů.
Pro Evropskou Komisi je nyní podstatné, aby nové regulace byly kompatibilní s pravidly Světové obchodní organizace (WTO) a neprovokovaly vznik nových konfliktů.
Lisabonská smlouva by také mohla přispět ke zrychlení politických rozhodování při schvalovacích procesech GM plodin. Detaily se ještě projednávají. Důležité je, že podle současného konceptu a stávající legislativy by rozhodnutí navržená Komisí měla být přímo způsobilá k přijetí nebo odmítnutí kvalifikovanou většinou členských států.
V případě, že nebude dosaženo shodného stanoviska nespornou většinou členských zemí EU, je v pravomoci Komise aplikovat své rozhodnutí okamžitě. Je odbouráno obtížné, zdlouhavé a zbytečné duplicitní hlasování ve Stálém výboru a v Radě ministrů jednotlivých zemí EU.
Agentura Reuters se vyjádřila, že jde o pozitivní impuls pro rostlinné biotechnologie a pro osivářský průmysl.
Tyto další články najdete v přiloženém souboru Svět biotechnologií červen 2010
Pěstování Bt kukuřice bez účinku na žížaly.
Program strany Věci veřejné v oblasti životního prostředí, zemědělství a lesnictví.
Patenty v oboru genetiky