Na světě žije v současnosti pět druhů nosorožců, tým zoologů z Austrálie, Srí Lanky a Česka ale nyní prokázal, že jsme na jednoho nosorožce zapomněli.
Kriticky ohrožený "severní tuponosý nosorožec" ze středu afrického kontinentu je oproti nosorožci tuponosému z jižní Afriky natolik odlišný, že si zaslouží být samostatným druhem, tedy šestým nosorožcem naší planety.
Od nosorožce tuponosého se liší mnoha znaky – např. vnějším vzhledem, velikostí, tvarem zubů a lebky a také výraznými genetickými rozdíly, které naznačují jejich vzájemnou izolaci na nejméně jeden milion let.
Nosorožec Cottonův (Ceratotherium cottoni) se současně stává i nejvzácnějším savcem naší planety, neboť v současnosti víme o pouhých osmi žijících jedincích v lidské péči (pár v San Diegu, dva samci a čtyři samice v majetku Zoo Dvůr Králové) a nepotvrzené zprávy hovoří o několika divokých jedincích v jižním Súdánu.
Čtyři královédvorští jedinci byli ke konci minulého roku dovezeni do rezervace Ol Pejeta v Keni, v rámci posledního pokusu o další rozmnožení tohoto kriticky ohroženého druhu.
Na rozpoznání samostatné druhové povahy nosorožce Cottonova se podílel známý australský zoolog Colin P. Groves, srílanský zoolog Prithiviraj Fernando a český zoolog Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.
V originálním článku uveřejněném v PLoS ONE naleznete další charakteristiky růstu, výsledky analýzy genetického polymorfismu. Článek je veřejně přístupný ZDE.
Zdroj: Přírodovědecká fakulta JU