Měsíc byl nejstudenějším tělesem sluneční soustavy. Teď si své postavení ještě upevnil. Nejnovější rekordní minimum je -249°C, tedy pouhých 26°C nad absolutní nulou. Na Zemi je při těchto teplotách tekutý nejen dusík, ale i kyslík a vodíku chybí do zkapalnění asi 10°C. Srovnatelnou „kosu“ bychom na nějakém jiném tělese sluneční soustavy našli asi zřejmě až mezi „kusy ledu“ v Kuiperově pásu.
Nové teplotní minimum bylo naměřeno sondou LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) v polární oblasti Měsíce a navíc v zimě. Měsíc má sice jen nepatrně nakloněnou osu (1,54°), ale to stačí, aby na některé oblasti v okolí pólu půl roku nezasvítilo Slunce. LRO měřila teploty na těchto „zastíněných“ územích. Na jižním pólu vládlo v době měření „léto“. I tak tam nebyly teploty vyšší o více než o 20°C. Vědci americké NASA tak odhalili „maxima“ a „minima“ nejchladnějších míst na Měsíci. Výsledky dokazují, že existuje celkem reálná šance, že se na povrchu Měsíce nacházejí ve zmrzlém stavu jinak velmi těkavé látky.
Nedávno byla v jedné takové „studené oáze“ odhalena voda. „To je ale teprve začátek,“ řekl v rozhovoru pro týdeník Nature David Paige z University of California Los Angeles. „Může tam být uchována spousta dalších velmi zajímavých látek.“
Video z přeletu sondy Lunar Reconnaissance Orbiter nad severním pólem Měsíce:
... a z přeletu nad jižním lunárním pólem:
Zdroje: NASA, Nature