Australskému biologovi Jullianu Finnovi se podařilo nafilmovat malou chobotnici druhu Amphioctopus marginatus při velmi neobvyklé činnosti. Chobotnice sbírala z mořského dna vyhozené skořápky kokosových ořechů a využívala je jako úkryt. Chobotnice „usedla“ do prázdné skořápky a následně pak „pochodovala“ na chapadlech. Skořápku ořechu si přitom nesla s sebou. Pokud se cítila ohrožená, překlopila skořápku přes sebe a schovala se pod ní. Někdy využila i dvojice skořápek přiklopených na sebe.
Finn je přesvědčený, že chobotnice původně prováděly tenhle trik s mušlemi. Zřejmě jej praktikovaly po tisíciletí. Teprve relativně nedávno se jim dostalo vydatné zásoby stejně kvalitních úkrytů. To když se na pobřeží usídlili lidé a začali vyhazovat skořápky kokosových ořech do moře.
Podle Finna splňuje využívání skořápky jako úkrytu všechna kritéria k tomu, abychom mohli toto chování chobotnice prohlásit za užívání nástroje. Skořápky neslouží chobotnici jako permanentní úkryt, podobně jako tomu je u raků poustevníčků, kteří se nastěhují do opuštěné ulity. Chobotnici stojí využívání skořápky značnou námahu. Transportuje skořápku, aby ji mohla použít v budoucnu. Britský biolog Alex Kacelnik v rozhovoru pro New Scientist ale o tom, zda chování chobotnice lze považovat za užívání nástroje, vážně pochybuje.
Zatím není jasné, jestli se chobotnice naučí používat skořápku pozorováním jiných chobotnic anebo zda se každá chobotnic propracuje k tomuto triku sama.
Pramen: Current Biology, New Scientist
Video