O.S.E.L. - Kojení podporuje hojení
 Kojení podporuje hojení
Studie na potkanech přispěla k debatě o prospěšnosti kojení. Zastánce kojení vyzbrojila dalšími argumenty.


Ani ne dva dny je starý evropský skandál se třemi mrtvými dětmi a šestnácti kojenci v kritickém stavu. Na vině bylo použití náhražek místo mateřského mléka. Ve výživě pro nejmenší děti chyběl dostatek vitamínu B1. Smrtící výrobek na bázi sóji vyrobila a izraelským maminkám pro jejich děti doporučovala, německá firma Humana Milchunion.
Odpůrci náhražek pro výživu kojenců dostali v týdnu za pravdu i z protilehlé strany zeměkoule, z Ameriky. Jde o nové poznatky, které byly prezentovány na letošní listopadové konferenci Neurologické společnosti v Novém Orleansu (Louisiana, USA). Z jednání odborníků vyplynulo, že je nanejvýš pravděpodobné, že matky, které své potomky kojí, přispívají k urychlenému hojení poškozených tkání. Děti, které jsou na umělé výživě, jsou v tomto směru ošizeny.
Nejlepším advokátem tvrzení, že kojení je prospěšné jsou již dříve pozorovaná a známá fakta, že totiž kojené děti mají nižší výskyt alergií, infekcí a poruch zažívacího traktu. I přes všeobecnou znalost těchto faktů, matky z ekonomicky vyspělých zemí své děti často odmítají kojit. Výzkumníci nyní přišli s dalším zjištěním, které by nastávající maminky mohlo přimět ke správnému rozhodnutí. Klasický porod ale i porod císařským řezem mohou vést k celé řadě povrchových ale i závažných zranění. Tým výzkumnice jménem Tara Craft imitoval takové stavy a činil pokusy na laboratorních potkanech. Výzkumníci Univerzity státu Ohio ve městě Columbus poraňovali narozeným potkanům kůži. Činili tak  když jim byl jeden den a následně pak sledovali hojení těchto ran. Po pěti dnech byla poranění (Pro zastánce práv zvířat doplňujeme, že se jednalo o povrchová zranění malého rozsahu) potkánků, kteří sáli mateřské mléko o 30% menší, ve srovnání se zraněními těch, jež byli krmeni umělou výživou.
Na tomto ochranném efektu hojení ran u kojených mláďat se, podle vedoucí výzkumného týmu Craftové, s největší pravděpodobností podílí hormony. Jakmile matka porodí, stoupnou jí v krvi hladiny prolaktinu a oxytocinu. Prolaktin zvýší počty cirkulujících buněk imunitního systému a ty se postarají o zlepšení zdravotního stavu. Oxytocin, který podněcuje spouštění mléka, snižuje současně hladinu stresových hormonů. Další provedené pokusy podporují myšlenku, že oxytocin plní v organismu i další důležité funkce, než jen spouštění mléka. Oxytocin je zřejmě také substancí, která je u zvířat  odpovědná  za formování sociálních vazeb. V každém případě v otázkách hormonů nebylo dosud u zvířat a  ani u lidí, řečeno všechno. Další ze záhad je skutečnost, že pokud pokusní hlodavci žijí v páru, hojí se jejich zranění rychleji. Těm, jež žijí osamoceně, se rány hojí výrazně pomaleji. Craftová toto pozorování uvedla jako další důkaz existence dosud nepoznaných funkcí zmiňovaných hormonů.


 

Schema molekuly oxytocinu


Autor: Josef Pazdera
Datum:13.11.2003