Jaroslav Petr, Výzkumný ústav živočišné výroby, Přátelství 815, Uhříněves, 104 01, E-mail: petr@vuzv.cz Vývoj života na naší planetě trvá zhruba 4 miliardy let. Za tu dobu se pozemské organismy vyvinuly do dnešní pestrosti druhů. Člověk, jehož existence se na této planetě počítá spíše na statisíce než miliony let, asi před deseti tisíci lety zjistil, že mu toto druhové bohatství nevyhovuje. Jeho první pokusy uzpůsobit živé organismy svým potřebám vyústily ve vznik zemědělství.
Snahy změnit živočichy pro potřeby člověka započaly domestikací a pokračovaly šlechtěním nejprve na empirických základech, v posledním století ale i na základě poznatků klasické mendelovské i populační genetiky. V těchto postupech tvořila rámec lidských snah o zdokonalení domácích a hospodářských zvířat dědičná informace daného druhu.
Pokusy vymanit se z rámce druhu se projevily například využíváním mezidruhových hybridů. U živočichů ale nedosáhli tito mezidruhoví kříženci většího uplatnění, snad s výjimkou mezků a mul.
Zvířata získaná mezidruhovým křížením jsou často neplodná a dědičné vlastnosti
výchozích druhů se v nich kombinují
nevyzpytatelným způsobem. Krachem skončily například snahy zkombinovat pracovní výkonnost a ovladatelnost koně s odolností zeber vůči tropickým parazitům. Vzniklý kříženec označovaný jako zebroid zdědil po koni nízkou odolnost k parazitům a po zebrách nízkou pracovní výkonnost a ovladatelnost.
Rozvoj molekulární genetiky v posledních desetiletích umožnil prorazit mezidruhovou bariéru pro využití genů. Výsledkem této snahy jsou transgenní organismy. Jejich tvorbu lze proto chápat jako logické pokračování snah člověka o zefektivnění chovu hospodářských zvířat, které započaly před desítkami tisíc let.
Buňky transgenních živočichů mají modifikovány dědičnou informaci
metodami, které zajistí u buněk přijetí, zabudování a projev genetických sekvencí z buněk dárcovských organismů. ....
Celý text přednášky
Transgenní zvířata je zde ke stažení ve formátu pdf
Text přednášky je doplněn šesti presentacemi ve formátu
ppt
tyden1.ppt
tyden2.ppt
tyden3.ppt
tyden4.ppt
tyden5.ppt
tyden6.ppt