Jak se zdá, letošek bude útočit na pozici nejbohatšího roku, co se nově popsaných dinosauřích rodů týče. K absolutnímu prvenství již chybí jen tři validní rody a do konce roku zbývá ještě něco přes 3 měsíce. Posledním přírůstkem do rozvětvené dinosauří rodiny je nádherný tyrannosauroid s poněkum klišé jménem Raptorex kriegsteini.
Popis nového teropoda byl tento týden publikován v prestižním magazínu<em>
Science</em>. Vedoucím výzkumu je známý americký paleontolog Paul C. Sereno, proslavený svými expedicemi do pustin několika kontinentů. Sereno se k čínskému nálezu dostal zvláštní cestou, která nevedla přímo k nalezišti, nýbrž k soukromému sběrateli. Téměř kompletní fosílie byla objevena zřejmě v severočínském souvrství Yixian, <strong>
v tajnosti byla vykopána a propašována do Spojených států</strong>
. Tam ji koupil před několika lety v dražbě jistý Henry Kriegstein, oční chirurg a bohatý soukromý sběratel. Sereno, který byl s kupcem v osobním kontaktu, ho následně přemluvil k poskytnutí cenné fosílie pro výzkum Univerzitě v Chicagu. Jistou odměnou pak bylo pojmenování teropoda druhovým jménem "kriegsteini", které se však nevztahuje přímo k donátorovi, nýbrž k jeho otci. Roman Kriegstein byl totiž jedním z těch, kdo přežili holokaust a vrátili se z koncentračního tábora v Osvětimi. Po prostudování bude navíc fosílie vrácena zpět do Číny, kde bude vystavena v muzeu města Hohhot (hlavní město čínské oblasti Vnitřního Mongolska). Podle Serena je tento případ skvělým návodem, jak jednat v případě získání načerno propašovaných fosílií.
Nyní však již k samotnému dravému dinosaurovi. <em> Raptorex </em> žil v období spodní křídy, asi před 125 miliony let. Je tedy o nějakých 60 milionů let starší, než jeho obří bratranec ze Severní Ameriky. Podle odhadů mohl tento tyrannosauroid vážit asi 65-70 kilogramů, tedy přesně stokrát méně, než kolik vážil třináctimetrový <em>Tyrannosaurus rex</em>. Délka raptorexe dosahovala asi 3 metrů, holotyp (LHPV 18) měřil 2,5 metru. Podobných rozměrů dosahovali také jiní bazální tyrannosauři, jako byl<em> Guanlong, Dilong</em> nebo <em>Eotyrannus</em>. Raptorex se však v jedné podstatné záležitosti lišil – byl proporcionálně stavěn přesně jako obří svrchnokřídoví tyrannosauridi. Zatímco jiní primitivní zástupci skupiny měli obvykle lehčeji stavěnou lebku a dlouhé tříprsté přední končetiny, <em><strong>Raptorex</em> jako by byl dokonalou zmenšeninou "T. rexe"</strong>. Měl zakrnělé přední "pracky" a poměrně mohutnou, kompaktní lebku. Jeho nohy byly dlouhé a dobře stavěné k rychlému běhu. Zdá se, že šlo o poměrně nebezpečného dravce, který kořist dokázal rychle dohonit a zasadit jí smrtící rány svými zuby v mohutných čelistech. Přední končetiny byly stejně jako u velkých tyrannosauridů pro lov téměř nepoužitelné.
Objev je významný z hlediska pochopení evoluce těchto zajímavých teropodů. Jak nyní vidíme, <strong> tendence k rapidnímu zkracování předních končetin</strong> byla přítomna již o desítky milionů let dříve, než se předpokládalo. Podle amerického paleontologa Thomase R. Holtze je obtížné vysvětlit, proč k takovému vývojovému trendu vůbec došlo. Podotýká však, že u nejstarších předků vývojové linie tyrannosauroidů (která se objevila ještě asi o 40 milionů let dříve v jurském období) měly přední končetiny ještě "normální" délku. Každopádně však musíme upustit od dřívější verze, že zakrnělé končetiny u tyrannosaura způsobilo prosté rapidní zvětšování tělesných rozměrů, kterému se růst předních nohou jen nedokázal přizpůsobit. Byl totiž jen jedním článkem v dlouhé řadě této dosud ne zcela vysvětlené vývojové adaptace.
Autorské P. S. V pátek 18. 9. vyšla opět nová čísla časopisů Příroda a Živá historie, v nichž má autor blogu celkem tři články. Případným zájemcům (nejen o tyto články) tedy přeje hezké počtení.
VIDEO: https://www.msnbc.msn.com/id/30501433/vp/32885175#32885175
Zdroje a odkazy:
https://news.nationalgeographic.com/news/2009/09/090917-tiny-t-rex-dinosaur-raptorex.html (Článek na webu National Geographic)
https://news.nationalgeographic.com/news/2009/09/photogalleries/raptorex-tiny-t-rex-pictures/index.html (Obrázky a fotografie s popisem, NatGeo)
https://blogs.ngm.com/blog_central/2009/09/raptorex-shows-tiny-tyrannosaur-arms-came-before-t-rex.html (Článek na blogu Chrise Sloana)
https://en.wikipedia.org/wiki/Raptorex (Informace na Wikipedii)