O.S.E.L. - Ötziho rodiště
 Ötziho rodiště
Izotopy zabudované v zubech a kostech prozradily, že Ötzi se narodil v jihotyrolském údolí Eisack, nejspíše ve vesnici Feldthurns…


Mrtvola stará 5 300 a objevená v roce 1991 německými turisty v tajícím ledovci Ötztalských Alp patří k nejfantastičtějším nálezům posledních desetiletí. Zhruba šestačtyřicetiletého muže zabil při podzimním přechodu alpského hřebene šíp vystřelený z luku. Ötzi, jak se pravěkému muži podle místa nálezu jeho těla přezdívá, se před smrtí zřejmě ještě se svými nepřáteli porval na život a na smrt. Svědčí o tom čerstvá rána na hřbetu ruky a krev jiných lidí na jeho zbraních. V posledních chvílích svého života zřejmě svíral v dlani dýku. Neprodal svou kůži lacino, ale nakonec prohrál. Střela do zad mu ochromila paži a podle dobrozdání soudních lékařů umíral na těžkou ztrátu krve v krutých bolestech několik hodin.

Nyní se tým amerických, australských a švýcarských vědců dopracoval rozbory zubů a kostí k rekonstrukci Ötziho životní pouti. Alpská údolí jsou typická odchylkami v izotopovém složení prvků, které člověk přijímá v vodou a potravou. Tyto prvky se zabudovávají do rostoucí zubní a kostní tkáně a jejich spektrum vypovídá o tom, kde člověk právě pobýval.

Podle všeho žil Ötzi v oblasti do šedesáti kilometrů jihovýchodně od místa, kde ukončil svou životní pouť. Narodil se v jihotyrolském údolí Eisack, nejspíše ve vesnici Feldthurns. Později se přestěhoval dále na sever do hor, do oblasti Vinschgau.

Dostáváme tak poprvé do rukou obraz „stěhování“ jednotlivce z doby bronzové. Možné je ale i alternativní vysvětlení, podle kterého trávil Ötzi jara a léta v horách na lovu či hlídáním pasoucích se stád ovcí a koz a na podzim a zimu se uchyloval před náporem mrazů a sněhových vánic do níže položených jižních oblastí.

Dodejme, že podobné analýzy izotopového složení zubní skloviny umožnily nedávno dokázat, že muž označovaný jako „lučištník z Amesbury“a spojovaný s výstavbou britského Stonehenge podle všeho pocházel ze švýcarských Alp.

 Ötzi – svědek dávných časů.




 

 Poranění hřbetu ruky dokazuje, že se Ötzi krátce před smrtí s někým porval na život a na smrt.


 

 Také rentgenové snímky dokazují, že rány na ruce nebyly jen povrchové škrábance.

 

 Tak dlouho se spekulovalo, že Ötzi v horách zmrzl nebo podlehl vyčerpání, až se při rentgenování našel v jeho lopatce zaseklý kamenný hrot šípů. Úmrtí horala z doby bronzové se rázem změnilo z nešťastné náhody na vraždu.




 

 Z tvaru šípového hrotu (na obrázku je rekonstrukce, skutečný hrot stále vězí v mrtvole) někteří badatelé usuzují, že Ötziho „odpráskli“ lidé jeho  vlastního etnika. Tahle teorie obstála i ve světle nových objevů o Ötziho původu a místech pobytu.


Autor: Jaroslav Petr
Datum:11.11.2003