Ani ne před měsícem jsme na Oslovi přinesli informaci o tom, že polyfenol přítomný v červeném víně, nazývaný resveratrol, zvyšuje aktivitu životadárného genu SIRT1 v lidských buňkách a že se tím dá vysvětlit tzv. francouzský paradox: i když Francouzi konzumují v potravě hodně tuku, mají téměř o polovinu nižší výskyt kardiovaskulárních chorob.
Po tomto „doporučení pití červeného vína“ od týmu Davida Sinclaira z bostonské Harvard Medical School, přinášíme dnes závěry výzkumu evropských výzkumníků. Zatímco Amerika zkoumala resveratrol z pohledu genetiky, stará dobrá Anglie objasnila imunologické působení resveratrolu. Ačkoli práce obou týmů spolu nijak nesouvisí, jejich závěry lze interpretovat téměř shodně – střídmá konzumace „červeného“ může být ku prospěchu.
Poznatky z Imperial College
Angličtí výzkumníci nyní zveřejnili, že „vinný“ polyfenol resveratrol s antioxidačními účinky, může snížit zánětlivou reakci buněk imunitního systému nemocných s chronickým obstruktivním plicním onemocněním (COPD). COPD je těžký zánět způsobující degeneraci plic, je nevratný a stávající léčba je pouze symptomatická. Téměř všichni postižení si zmíněnou nemoc přivodí v důsledku kouření cigaret a chronické obstruktivní onemocnění plic se podle prognózy posune v roce 2020 na třetí nejčastější příčinu úmrtí lidí.
Louise Donnelly, která je výzkumnou pracovnicí v londýnské Imperial College prohlašuje, že resveratrol dokáže velmi účinně odstraňovat některé molekuly účastnící se na zánětu plic. Hodnoty těchto látek se u pacientů s COPD dostávají po ošetření resveratrolem téměř k normálu. Tým Donnellyové je přesvědčen že komponenta z červeného vína, nebo její syntetický analog se stane základem léku pro trpící pacienty.
Za podporu výzkumu v této oblasti se nyní postavil také Britský ústav plicního lékařství. Jeho mluvčí poznamenává, že to je další oblast ve které se prokázal příznivý vliv látek obsažených v červeném víně (již dříve se prokázal zdraví prospěšný vliv na onemocnění srdce).
Stáčení vína v Egyptě, 1450 let před Kristem.
Buňky „metaři“
Tým Donnellyové izoloval makrofágy (bílé krvinky mající na starosti úklid) z patnácti pacientů trpících COPD a patnácti kuřáků, kteří COPD neměli. Donnellyová prohlásila, že tyto buňky jsou odpovědné za způsobení zánětu a jejich dlouhodobé působení má na svědomí poškození plicní tkáně. Makrofágy zajišťují v organismu počišťovací služby, odstraňují cizí částice, které se dostaly do těla a také odumřelé vlastní buňky. Makrofágy však mohou také uvolňovat molekuly schopné vyvolat silnou zánětlivou reakci. Když výzkumníci přidali v laboratoři k makrofágům resveratrol, buňky přestaly uvolňovat jednu z látek provázejících zánět - interleukin-8 (IL-8). Pokles tvorby Interleukinu byl 88 procent u pacientů s COPD a 94 procent u kuřáků. Interleukin je silné „lákadlo“ pro další bílé krvinky neutrofily, které se začnou stahovat do takto označené lokality vznikajícího zánětu. Zde neutrofily uvolňují enzymy, které poškozují plicní tkáň natolik, že vzniká COPD. Makrofágy od pacientů s COPD produkují zmíněného lákadla vymezujícího oblast zánětu (interleukinu-8) pětkrát více, než makrofágy kuřáků. Makrofágy nekuřáků produkují interleukinu nejméně.
Resveratrol nejenže snižuje produkci zmíněného interleukinu-8, snižuje také uvolňování jiných molekul majících co do činění s udržováním zánětlivého procesu. Jedná se o molekuly označované jako GM-CSF. Na přítomnost těchto molekul reagují neutrofily tak, že se na takto vyznačeném místě přichycují a zůstávají zde dlouho. Resveratrol z červeného vína produkci látek GM-CSF snižuje o polovinu.
Špatná zpráva
I kdybychom vypili červeného vína hodně, nestačilo by to k tomu, abychom docílili koncentrace s výrazným léčebným efektem, jaký byl zjištěn laboratorně v podmínkách in vitro. K řešení tohoto problému se ale angličtí výzkumníci již spojili s průmyslovým výrobcem a hledají cestu jak lék na bázi resveratrolu připravit.
Dobrá zpráva
Po zveřejnění článku „Vibrátor“ se také ženy začínají zajímat o Osla. Třeba se šťastným řízením osudu dostanou i na tento článek a nebo na článek „Sirtuiny“ ze dne 25.9.2003. Třeba i pochopí naše opodstatněné potřeby polyfenolů za účelem prevence.