Před čtrnácti lety popsal tým paleoantropologů vedených Russellem Ciochonem na stránkách prestižního vědeckého týdeníku Nature nález ostatků prvního známého obyvatele asijského kontinentu. Stáří zlomku čelisti nalezeného v jeskyni Longgupo v čínské provincii Sečuán určili vědci na 1,9 milionu roků. Připsali jej člověku, jenž byl blízký africkým lidem druhu Homo habilis.
Ciochonův nález byl převratný hned z několika důvodů. Posouval historii lidského osídlení Asie dále do minulosti. Nejstarší do té doby známé stopy po přítomnosti člověka v Asii pocházely z Jávy. Zanechal je člověk druhu Homo erectus, který tam žil před 1,6 miliony roků. Ještě revolučnější se zdálo spříznění dávného obyvatele jeskyně Longgupo s člověkem Homo habilis.
Lidé se vyvinuli v Africe a svou kolébku na černém kontinentu opustili hned několikrát. Naposledy vycestovali z Afriky zástupci našeho vlastního druhu Homo sapiens. Před ním vyrazil z Afriky do světa k osídlení Evropy a rozlehlých prostor Asie člověk Homo erectus. Homo habilis se zdál vědcům příliš primitivní a předpokládali, že nikdy Afriku neopustil. Russel Ciochon se je snažil přesvědčit o opaku.
Rozvíjel dokonce teorii, že asijští lidé Homo erectus nepocházejí z Afriky, ale vyvinuli se v Asii z potomků pračlověka z jeskyně v živočišné říši Longgupo.
V jednom z červnových čísel časopisu Nature bere Ciochon svá tvrzení zpět. Dlouholetým studiem došel k přesvědčení, že zlomek čelisti z Longgupo nepatří člověku, ale pravěkému lidoopovi, který se mohl podobat dnešním orangutanům.