Společnost však podle všeho konečně začíná procitat ze svých iluzí o spáse ve větrnících, biomase a fotovoltaice. V rámci připravovaného prosincového summitu v Kodani, který má položit základ nové éry řešení klimatických změn a nahradit stávající protokol z Kjóta, se horlivě diskutuje a zvažuje široké využití a podpora potenciálu jaderné energetiky.
Připravovaný finální text je nyní v připomínkovém řízení 182 zúčastněných zemí. Jonathan Cobb z prestižní World Nuclear Association současnou podobu textu komentuje s tím, že: „Dohoda bude počítat s řešením rostoucích energetických potřeb a emisí v rozvojových zemích podporou jaderné energetiky po r. 2012 ze strany rozvinutých zemí.“ Je to rozhodně lepší řešení, než globální terorismus na úrovni států, který by nutil země, kde řada obyvatel elektřinu ani nezná, zůstat v energetické nevědomosti. V případě, že se méně rozvinuté země rozhodnou pálit uhlí, kterého mají více než dost, přijde vykutálený Evropan s tím, že za to navíc budou muset draze zaplatit.
Zodpovědné a racionální využití jaderné energetiky zůstává podle odborníků nejbezpečnějším a nejlevnějším zdrojem, se kterými zpráva operuje. Navíc „Peníze potenciálně ušetřené za obchodovatelné emise, které jsou u jádra velmi nízké, mohou pokrýt až 40% investičních nákladů“ konstatuje Shaun Burnie, někdejší konzultant Greenpeace pro otázky jaderné energetiky. Můžeme jen doufat, že se naše nová politická reprezentace bude v zimě v Kodani „zelenat“ vkusněji, než ta dosavadní.ˇ