Aby se vědci vyznali ve spleti genových variant, pojmenovávají si je písmeny a čísly. V praxi to pak vypadá tak, že jste-li v genu pro přenos dopaminu nositelem formy SLC63A a máte-li zároveň štěstí, že jste nositelkou formy genu pro dopaminový receptor DRD2, máte vyhráno. Odvykání neduhu kouření vám půjde snadno.
K určení variant genů postačí pár kapek krve. Z přítomných leukocytů v krvi se izoluje deoxyribonukleová kyselina (DNA). Ta se podrobí testu na přítomnost (nebo nepřítomnost) specifických sekvencí nukleotidů, charakteristických pro jednotlivé formy genů.
Pokud si Američané nenechají poznatek patentovat a zveřejní specifické sekvence zmíněných dvou genů, měly by běžně vybavené laboratoře pro DNA analýzu být schopny zájemcům sdělit, jak na tom s odvykáním budou. A to ještě předtím, než začnou kouřit. Cena takového vyšetření by neměla přesahovat dvě sta korun (českých).
Vedoucí týmu Caryn Lerman tvrdí, že to je teprve počátek. Další bádání by mělo objasnit genetické predispozice k snadnému získání návyku na kouř. A nejen to, předpoklady jsou, že se podaří rozlousknout i genetickou predispozici k recidivě zlozvyku.
Gentikům se tedy nyní podařilo objasnit to, co terapeuté znají již dlouho, že totiž léčba některých „závisláků“ je snadnější.
Ale pozor, varují z Pensylvánské univerzity - návykovost nikotinu není dána genetikou!