O.S.E.L. - Pěstování GMO kukuřice
 Pěstování GMO kukuřice
Pěstování GMO kukuřice ekologické zemědělce neohrozí. Podnět Greenpeace ale bude projednávat dohadovací komise…


Argumenty organizace Greenpeace, podle nichž povolení Ministerstva životního prostředí (MŽP) z 8. října letošního roku pěstovat v ČR geneticky modifikovanou kukuřici (GMO) firmy Monsanto, jsou naprosto zavádějící. Uvedl to dnes člen ministerské komise GMO Jaroslav Drobník. „Před uvedením do oběhu bude tato kukuřice tři roky v odrůdových zkouškách, pouze na pokusných polích Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, takže to nemůže žádného farmáře ani teoreticky ohrozit,“ zdůraznil Drobník.

Protest Greenpeace je podle jeho názoru odrazem stávající podoby zákona o GMO, kde jsou nevládní organizace naprosto nad rámec obvyklých mechanismů v EU v pozici účastníků správního řízení při schvalování uvádění GMO organismů do oběhu a povolování jejich pěstování. Podnět Greenpeace tak musí nyní projednat dohadovací komise, obstrukce však mohou pokračovat a teoreticky ohrozit zasetí GMO kukuřice na jaře příštího roku. „V parlamentu se ale bude příští týden bude projednávat novela zákona o GMO, jejíž součástí je standardizace postavení nevládních organizací v procesu schvalování GMO s EU. Tam tyto organizace účastníky správního řízení nejsou, své podněty, protesty a názory ale mohou vznášet stejně jako kdokoli jiný do 30 dnů od správního rozhodnutí. Při závažných podnětech přitom musí MŽP svolat veřejné slyšení,“ konstatuje Drobník.

Podle Greenpeace může rozhodnutí MŽP vést ke zničení ekologických zemědělců. „Podmínky povolení jsou formulovány tak, jako by si je navrhovala sama firma Monsanto. Bude-li geneticky upravovaná kukuřice podle těchto podmínek pěstována, dojde ke genetické kontaminaci polí s přirozenou kukuřicí, což může úplně zničit ekologické zemědělce a silně ekonomicky zasáhnout i konvenční rolníky,“ uvedla k tomu koordinátora genetické kampaně Greenpeace v ČR Magdalena Klimovičová, Podle mluvčí MŽP Karolíny Šulové to však není pravda. „Podmínky stanovovala komise, ve které jsou zastoupeni odborníci z několika oborů,“ konstatovala mluvčí. Sami ekologičtí zemědělci říkají, že bezprostředně ohroženi rozhodnutím nejsou, ale teoreticky by jim v budoucnu mohlo způsobit potíže. Postoj ministra zemědělství Jaroslava Palase konstatuje, že ČR by se neměla GMO organismům bránit, ale produkty, které je budou obsahovat, je třeba označovat a kontrolovat.


Negativní postoje Greenpeace jsou přitom oficiálně placenou kampaní, nejde tedy o neziskové ekologické aktivisty. Například v rozpočtu české pobočky Greenpeace na rok 2002 je z celkového objemu 7,85 milionu korun vyčleněno na kampaně 2,322 milionu, z toho na kampaň proti GMO bylo použito 34 procent finančních prostředků.

Autor: Petr Havel
Datum:10.10.2003