O.S.E.L. - Oteplování se zadrhlo? Překvapení v THC
 Oteplování se zadrhlo? Překvapení v THC
Odvážně uveřejněné pozorování severoatlantické konvekce mořských proudů v termohalinním výměníku nenaplnilo očekávání a stojí proti oteplovacímu trendu.


 

 

Zvětšit obrázek
Termohalinní výměník. Modře hlubokomořské proudy, červeně povrchové. Kredit: Wikimedia Commons.

Zatím to vypadá, že rok 2009 vstoupí do historie jako rok náhlých zvratů. K izraelské obraně před nepopiratelnou agresí Hamasu, o které mluvčí suverénní vlády nesmí mluvit a k ruskému laškování s kohoutky od plynu se teď přidává i překvapivý zvrat v nudně klimatických novinových titulcích.

 

Kupodivu to přímo nesouvisí s momentální ledovým krunýřem, který svírá severní polokouli a poněkud tím horké hlavy přivádí do rozpaků. To by bylo sice trefné, ale laciné, navíc lidé obvykle vědí, že počasí není pořád stejné a neshledávají na tom nic pozoruhodného. Aktuální oficiální výklad klimatu svatého praví, že za studené počasí může výhradně Holčička (La Niña), stručně řečeno anti Chlapeček (El Niño) neboli chladná fáze stále poměrně záhadného cyklu Jižní oscilace El Niño (anglicky ENSO, El Niño-Southern Oscillation).

 

Je pozoruhodné, že klimatologové ochotní předpovídat globální změny klimatu stovky let dopředu zatím netuší, jaké konkrétní vlivy roztáčí cyklus ENSO, stejně tak ani zdaleka neví, co vlastně způsobuje cykly ledových dob. V obou případech ochotně vyjmenují telefonní seznam mnoha faktorů, které za nimi mohou být, ale tím to tak asi končí.

 

Zmíněná převratná novinka se ale netýká zmrzlé Evropy. Vědci z Francouzského výzkumného ústavu pro výzkum moře (IFREMER) analyzovali data z celoplanetárního programu sledování moře Argo a vyděšeně zjistili, že v posledních letech stále slábnoucí Atlantický termohalinní výměník nečekaně nabral na síle. Je z toho velký poprask, protože se slábnutí termohalinních výměníků považuje za příkladný důsledek globálního oteplení.

 

 

Zvětšit obrázek
Antarktida, celý kontinent v zajetí ledu kvůli hlubokomořskému proudění.   Kredit: CelySvet.

Termohalinní výměník, v angličtině roztomile zkracovaný jako THC (Thermohaline circulation), je systém hlubokomořských proudů. Zdánlivě bezvýznamné mořské proudění kdesi v hlubinách ve skutečnosti pravděpodobně významně ovlivňuje globální klima celé planety i místní klimatické poměry. Právě změny termohalinních proudů, k nimž pravděpodobně došlo při pohybu kontinentů, jsou jedním z hlavních podezřelých ve věci relativně nedávného zaledněním Antarktidy. Stejně tak se předpokládá, že THC rozjíždí slavný Golfský proud. Je dost příznačné, že i kolem vlivu Golfského proudu na klima v Evropě se vedou nikterak malé dohady. Kdyby se klimatologové pod tlakem aktivistů nemuseli pachtit za oxidem uhličitým, tak by zřejmě velkou část svého snažení orientovali právě na THC.

 

Srdcem THC je takzvaná Antarktická cirkulace, která kolem dokola obepíná celou Antarktidu. Atlantický výměník je jednou ze dvou větví, které z ní odbočují směrem na sever a zase se vracejí zpátky na jih. V severním Atlantiku dochází ke konvekčnímu míchání proudů a z teplých proudů se zde stávají studené.

 

Zvětšit obrázek
Popisek: La Niña v listopadu 2007. Povrchové teploty oceánu. Modré oblasti chladnější, červené teplejší.   Kredit: NASA.

Hloubka konvekce se v poslední době neustále snižovala. V letech 2001 až 2007 byla konvekce zaznamenávána jenom do hloubky 700 až 1000 metrů a právě to se považovalo za jeden z významných důsledků globálního oteplování. Minulou zimu ale systém Argo naměřil konvekci do hloubky 1000 až 1800 metrů. Podle Francouzů takové hodnoty nebyly naměřeny od roku 1994. Že by se THC nebál našeho oxidu uhličitého? Nebo to potvrzuje undergroundové názory, že se oceán ve skutečnosti navzdory médiím ochlazuje? Každopádně velmi zajímavá věc, hodná pozornosti, tedy pokud na ni přes všechen oxid uhličitý zbude čas.

 

Lidé z IFREMER oprávněně tuší, že svými závěry oslabují hardcore argumenty fanoušků oteplování. Proto se nechali slyšet, že v budoucnu je opětovné oslabování konvekce termohalinních proudů víc než pravděpodobné. Věru sebejistá předpověď, pozoruhodně kontrastující s neobjasněnými základními mechanismy planetárního klimatu. Počkáme si a uvidíme, po pár letech by mělo být jasno.

 

Pramen: Novinky.cz 9. 1. 2009, IFREMER, Wikipedia

 


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:10.01.2009 13:50