Mnozí gayové praktikují bezpečný sex. Jsou mezi nimi ale i tací, pro které být HIV pozitivní znamená získání toužebné prestiže.
pohlavní nemoci, mladý muž. Na nic si nestěžoval, jen se chtěl zabavit na nohou “takových nevzhledných flíčků” jak to sám nazýval. Během týdne se tento lékař setkal s dalším případem „kožních flíčků“ u jiného mladého muže. Společné měli to, že oba se oddávali volnému sexu, užívali marihuanu, LSD a kokain. Ve skutečnosti oba mladíci trpěli vzácně se vyskytujícím zhoubným nádorem kůže, tzv. Kaposiho sarkomem.
Ve stejnou dobu se lékaři Centra pro kontrolu nemocí v americké Atlantě, Dr. Curran a Dr. Jaffe, zabývali dvěma nemocemi u mužů homosexuálů. Jednalo se o kapavku a žloutenku typu B. Oba lékaři organizovali v té době právě sérii seminářů o infekčních onemocněních u homosexuálů, když Dr. Curran byl požádán aby recenzoval článek Dr. Gottlieba popisujícího vzácný typ zápalu plic vyvolaný Pneumocystami. Případ se týkal pěti homosexuálů ve věku 29-36 let. Muži se vzájemně neznali a ani neznali nikoho kdo onemocněl podobnou chorobou. V době recenzování článku byli již dva nemocní po smrti. Článek šel do tisku s poznámkou “žhavá novinka”. Vyšel 5. června 1981 v málo známé publikaci vydávané zmíněným Centrem pro kotrolu nemocí v Altlantě, pod názvem “Pneumocystová pneumonie - Los Angeles”. V té době Dr. Gottlieb a jeho spolupracovníci netušili, že právě učinili první historickou zmínku o něčem, co v budoucnosti dostane přezdívku “AIDS” a bude patřit mezi nejčastěji užívaná slova.
Dr. Curran o tom píše následovně: “Tento článek nás praštil do očí”. “Ihned nás s Dr. Jaffem napadlo, že by se v případě pneumocystového zápalu plic mohlo jednat o přenos sexuální cestou a také jsme o tom hovořili na seminářích. Jedné z přednášek se účastnil Dr. Bolan ze San Francisca. Jeho tyto vzácné nálezy velmi zaujaly, neboť i on se ve své praxi setkal v poslední době s několika případy stejného zápalu plic vyvolaného Pneumocystami, shodou okolností také u mužů udržujících sexuální vztahy s jinými muži. To už začínalo být velmi zajímavé ! Ihned co se oba lékaři vrátili do Atlanty, byl utvořen výzkumný tým, který se měl soustředit na zjištění, zda se v Kalifornii nevyskytují další případy tohoto vzácného zápalu plic či neobvyklých chorob u homosexuálů. Na sklonku roku 1981 se již hovořilo o nové medicínské jednotce, kterou někteří pojmenovávají akronymem GRID (Gay-Related Immune Deficiency), jiní hovoří o “zápalu plic homosexuálů”. Pneumocystový zápal plic, kvasinkové infekce, toxoplasmóza a řada jiných infekcí se stávají prvními nemocemi nově popsané medicínského syndromu charakterizovaného poruchou obranyschopnosti organizmu u mladých, dříve naprosto zdravých mužů s homosexuální orientací. Tento syndrom dostane později název syndrom získaného imunodeficitu - Acquired ImmunoDeficiency Syndrome (AIDS).
V téže době rovněž Dr. Friedman-Kien a jeho spolupracovníci telefonují a dotazují se, zda se i jiní lékaři nesetkali s dalšími čerstvými případy Kaposiho sarkomu. A jsou překvapeni: dovídají se o celém dalším tuctu nových případů. A co zaráží nejvíc – všechny případy spojuje opět homosexualita a některé zarážející sexuální praktiky, např. tzv. “fist-fucking”.
Koncem roku 1981 je u všech nemocných s neznámou chorobou je potvrzen naprostý rozvrat imunitního systému a nápadně časté používání nitrátů. Ty homosexuálové nepoužívají k léčbě srdečních nemocí, ale k posílení erekce. Začalo se zkoumat, zda to nejsou právě tyto látky co likvidují imunitní systém. Pátralo se, zda v nitrátech není nějaká znečišťující látka, která by má vše na svědomí, ale na nic se nepřišlo. Potvrdilo se ale, že všechny osoby mají snížené počty až naprosté chybění tzv. CD-4+ buněk bílé krevní řady. Bylo již jisté, že americké homosexuály zachvátila epidemie poruchy imunitního systému neznámého původu !
Počet nemocných rostl geometrickou řadou. Stále pravděpodobnější se však stávala hypotéza o novém infekčním agens, které AIDS vyvolává. Ale o jaké sexuálně resp. jen homosexuálně přenášené agens by se mohlo jednat ?
Určitá náhoda sehrála svou roli, když Dr. Friedman-Kien se svou kolegyní se snažili doplnit údaje u jednoho ze zemřelých pacientů o němž se vědělo, že měl sexuální kontakty s pohledným mužem pracujícím pro kanadské aerolinie. Dr. Friedman-Kien byl tou dobou pozván do San Francisca na jistou konferenci. Jeden ze zúčastněných se k němu během jednání přitočil a optal se: “Mám dneska schůzku s jedním Kanaďanem, který má Kaposiho sarkom. Myslíte si, že mně může hrozit nějaké nebezpečí ?”. Friedman-Kien se zeptal: “Nepracuje náhodou ten váš Kanaďan pro kanadské aerolinie?”. Odpověď zněla: “Proboha, Vy ho znáte ?”. Díky této náhodě se podařilo stevarda nalézt a získat ke spolupráci. Uvedl, že v posledních deseti letech měl kolem 2.500 sexuálních partnerů – tedy průměrně 5 různých partnerů týdně - a byl schopen poskytnout adresy 72 z nich. Sdělil lékařům například to, že aby neupozorňoval na své kožní projevy Kaposiho sarkomu, vyhledával kontakty v saunách se malým osvětlením, aby si jeho sexuální partneři nevšimli fleků, za které se styděl. Tato skutečnost později přispěla k vydání federálního nařízení k uzavření všech gay saun v USA.
Teorie jednoho „H“ (jedné rizikové skupiny a jednoho způsobu přenosu), vzala brzo za své. V průběhu roku 1981 se do USA valila z Haiti jedna přistěhovalecká vlna za druhou. Emigranti na svých člunech přistávali na pobřeží Floridy. Přestože Haiťané homosexuální praktiky popírali, dobře se vědělo, že “na Haiti se jezdí za levným sexem”. Mezi infikovanými emigranty se vyskytovaly i ženy. Nová choroba se tedy neomezovala jen na muže a za rizikovou skupinu další „H” se začali považovat “Haiťané”. K prvnímu ohnisku epidemie nové nemoci, Kalifornii, se přidalo ohnisko druhé, tentokrát na východním pobřeží USA ve státě Florida. Nebýt tohoto zjištění, mohlo se místo AIDS stále hovořit o GRID.
Také třetí “H” na sebe nenechalo dlouho čekat - další “rizikovou skupinou” a třetím “H” se stali “heroinisté” a jejich „heroinové“ děti. “GRID” tak dostala definitivní trhlinu. Přenos mysteriózního agens z matky na dítě byl potvrzen. Následným americkým ohniskem epidemie nové nemoci se stal New York a jeho okolí. Později Centrum pro kontrolu nemocí získalo informaci o muži s poruchou krvetvorby (hemofilií), který zemřel rovněž na zmíněný vzácný zápal plic. Hemofilici se stali čtvrtou rizikovou skupinou, čtvrtým “H”. U hemofiliků byly infikovány i jejich sexuální partnerky a tak jako poslední “H” byly označeny “heterosexuální kontakty”. Riziko Syndromu získané imunodeficience, zvažované dosud jen pro tzv. “rizikové skupiny”, se rázem rozšířilo na celé lidstvo. Nemoc, málem nazvaná “nemocí čtyř H” se stala hrozbou všem. Honba za neznámým původcem nemoci AIDS, byla naplno odstartována. Na první plody, které povedou ke zjištění nového viru, viru lidského imunodeficitu, tedy viru HIV (Human Immunodeficiency Virus) však bylo nutno čekat ještě nějaký čas - do května 1983. Nikdo tehdy ještě netušil, že za méně než dvě desítky let mezi zjištěním prvních případů na tichomořském pobřeží USA a koncem století se virem HIV nakazí přes 50 miliónů lidí.