Studie vedená na univerzitách v Leedsu a Leicesteru, publikovaná v British Medical Journal, prokázala, že ženy, jejichž denní příjem kofeinu se v době těhotenství pohybuje na úrovni 500 mg – což odpovídá pěti větším šálkům kávy – mají šestnáctiprocentní riziko, že jejich miminko bude mít nízkou porodní hmotnost, zatímco u matek s nejnižším příjmem kofeinu je toto riziko na 12 procentech. Je jasné, že nejde jenom o kávu. Kofein se nachází také v čaji, některých nealkoholických nápojích a dokonce i v čokoládě.
Přibližný obsah kofeinu v oblíbených nápojích:
1větší šálek instantní kávy = 100 mg
1 menší šálek instantní kávy = 75 mg
1 menší šálek turecké kávy = 100 mg
1 menší šálek čaje = 50 mg
1 plechovka koly = 40 mg
1 plechovka energetického nápoje = 80 mg
Ale také:
50 gramů hořké čokolády = až 50 mg
50 gramů mléčné čokolády = až 25 mg
Studie sledovala podrobně příjem kofeinu v průběhu těhotenství u 2 600 žen. Výsledky tohoto výzkumu ukázaly podobné spojení mezi příjmem kofeinu a nízkou porodní hmotností, jaké je udáváno při konzumaci alkoholu nebo kouření cigaret. „Ale právě tak, jako příležitostná sklenka vína nepředstavuje v podstatě žádné riziko pro nenarozené dítě, na rozdíl od cigarety,“ dodala Janet Cade, profesorka Nutritional Epidemiology and Public Health na University of Leeds, „tak v případě kofeinu se jej nemusí nastávající maminky okamžitě a úplně vzdát, nicméně doporučuje se, aby byl jeho příjem sledován a omezen.“
„Když ženy otěhotní, tak mnoho z nich zjišťuje, že se vzdávají kávy a čaje,“ říká profesorka Cadeová. „Tato reakce je často považována za známku zdravého těhotenství. Ve stejnou dobu těhotné ženy často pociťují větší žízeň, jak „ukládají“ více tekutiny kolem plodu. Jejich odpor k čaji a kávě tak může omezit jejich příjem kofeinu, ale nastávající maminky by si měly pamatovat, že energetické nápoje a kola ho také obsahují dost velké množství. Místo toho by se měly poohlédnout po takových nápojích, jako je voda, ovocné džusy, mléko a bezkofeinové druhy čajů a kávy.
„Existuje celá řada možných problémů spojovaných s nízkou porodní hmotností dětí,“ vysvětluje Jimmy Walker, profesor porodnictví na Leeds Institute of Molecular Medicine. „Malí novorozenci mají nejenom menší množství tělesného tuku, ale také hůře rostou a víme, že mají více problémů jak v kojeneckém, tak i dalších obdobích života. To zahrnuje poruchy růstu, pomalejší dosahování takzvaných vývojových milníků a větší pravděpodobnost postižení některou ze srdečních poruch. Je proto velmi důležité, aby miminko dosáhlo očekávané hmotnosti pro dosažení plného vývojového potenciálu.“
Andrew Wadge, vedoucí výzkumu v FSA: „Toto naše doporučení tedy neznamená, že těhotné ženy by se musely kofeinu vzdát úplně, ale jednoduše je potřeba, aby byly pozorné a nekonzumovaly ho denně příliš velkou dávku. Zdůrazňujeme také, že případné riziko je pravděpodobně velmi malé, ale věříme, že naše nové doporučení, které je založené na výsledcích aktuálního výzkumu a bylo zváženo předními nezávislými vědci, je účelné a přiměřené.“
Významným výsledkem tohoto výzkumu bylo, že Food Standard Agency (FSA) doporučila těhotným ženám omezit denní příjem kofeinu, v ideálním případě by měl zůstat pod 200 mg za den – což zhruba odpovídá dvěma větším šálkům kávy za den. To je dobrá zpráva pro všechny ženy, které si neumí svůj den bez šálku kávy ani představit.
Zdroj: University of Leeds https://www.leeds.ac.uk/