Již předchozí výzkum poukázal na to, že vitamin D má v těle významný ochranný efekt před rakovinou.Vitamín totiž reguluje růst buněk, jejich diferenciaci a nakonec i buněčnou smrt. Vystavení slunečnímu záření tedy přispívá k produkci vitaminu D, což zřejmě má protirakovinné účinky.
Vitamin D se váže na receptor uvnitř buněk. To, že existuje geneticky determinovaná odlišnost v utváření tohoto receptoru u různých jedinců, vedlo výzkumníky k podezření, že se můžeme lišit i účinkem, který je schopen vitamin D v našich buňkách vyvolat. Z výsledků výzkumu rovněž vyplývá, že někteří lidé jsou díky této odlišnosti více chráněni před rakovinou kůže než jiní. Výsledky ale byly natolik rozporné, že vyžadovaly další prověření.
Doktor Simone Mocellin a doktor Donato Nitti z University v Padově se pustili do prověřování existujících studií zkoumajících spojitost mezi běžnými variantami receptoru pro vitamin D a rizikem vzniku melanomu. Jejich práce nakonec byla úspěšná a analýzy odhalily významnou spojitost mezi rizikem melanomu a genem BsmI.
„Tyto výsledky nepřímo podporují hypotézu, že působení slunečního záření by mohlo mít protirakovinné – „antimelanomové“ – účinky prostřednictvím aktivace systému vitaminu D,“ napsali autoři. „To je bezesporu překvapující tvrzení, protože až dosud bylo sluneční záření vždy spojováno s nárůstem rizika melanomu.“
Článek vyšel pod názvem: “Vitamin D Receptor Polymorphisms and the Risk of Cutaneous Melanoma: A Systematic Review and Meta-Analysis.” Simone Mocellin a Donato Nitti. CANCER; Publikovaný online: 22. září 2008 (DOI: 10.1002/cncr.23867)
Zdroj: American Cancer Society