Výzkumníci ze dvou univerzit spojili své síly při vývoji jednoduchého krevního testu k diagnostice Alzheimerovy choroby. Studii, která si dala za cíl objevit, zda by mohly být v krvi objeveny takzvané biomarkery, s jejichž pomocí by se dala určit Alzheimerova choroba dříve, než se její ničivé účinky významně a nesmazatelně podepíší na mozku nemocného člověka, podpořila dvěma sty tisíci liber významná dobročinná nadace Alzheimer’s Research Trust.
Jako biomarkery se označují sloučeniny přítomné v organismu, které mohou indikovat nemoc. Většinou se jedná o specifické proteiny nebo jednodušší molekuly. Tým z Nottinghamu se bude snažit identifikovat tyto biomarkery analyzováním proteinů v krvi pacientů s Alzheimerovou chorobou a jejich porovnáním s proteiny kontrolní skupiny zdravých starších osob.
V současnosti je spolehlivé určení diagnózy Alzheimerovy choroby obtížné a takové prodlení v diagnóze může často znamenat, že ještě před zahájením léčby dojde k nevratnému poškození mozku pacienta. Lékaři věří, že zachycení nemoci v časných stádiích a co nejrychlejší zahájení léčby bude mnohem účinnějším přístupem.
Profesor Kevin Morgan ze School of Molecular Medical Sciences na University of Nottingham řekl: „Spolehlivý a přesný test k identifikaci postižených jedinců by mohl v budoucnosti znamenat, že by jejich léčba mohla být zahájena dříve – tehdy, kdy je pravděpodobná mnohem větší účinnost léků. Mohlo by to také poskytnout více času na přípravu a plánování budoucnosti lidem s demencí a jejich rodinám.“
Výzkumníci na University of Nottingham nejenom, že přišli na myšlenku využití biomarkerů jako prostředku diagnostiky, ale budou také zapojeni do shromažďování vzorků v rámci spolupráce Velké Británie a Evropské unie, přičemž tyto vzorky budou testovány s využitím technologie laboratoře Nottingham Trent University.
Generální ředitelka Alzheimer’s Research Trust Rebecca Wood řekla: „Těšilo nás, že financujeme něco, co by mohlo znamenat průlom v diagnostice Alzheimerovy choroby.“ „Ve Velké Británii je zhruba sedmset tisíc lidí postižených demencí a v průběhu jedné generace se dá očekávat dokonce zdvojnásobení tohoto čísla. Proto velmi naléhavě potřebujeme financovat výzkum hledající jakékoliv cesty k zastavení tohoto ničivého onemocnění.“
Novinky týkající se této studie by se měly objevit před Světovým dnem Alzheimerovy choroby, který je 21. září, jehož cílem je zvýšit povědomí o životě s demencí.ˇ
Zdroj: University of Nottingham, Alzheimer´s Research Trust