Nejstarší ukázky figurativního umění jsou staré 30 000 roků. Kdo je vyrobil? Mohl to být neandrtálec?
Americký archeolog Nicholas Conard pracující na universitě v Tübingenu objevil v jeskyni Hohle Fels poblíž Ulmu zlomky plastik koně a ptáka vyřezané z mamutího klu. Radiouhlíkovou metodou určil jejich stáří na 30 000 roků. Plastiky jsou tedy zhruba stejně staré jako mnohem slavnější „lví muž“ vyřezaný rovněž z mamutoviny a objevený německými archeology už v roce 1939 u Vogelherdu. Conard se domnívá na základě statigrafického porovnání, že jeho nález je dokonce o něco starší než „Lowenmensch“.
„Plastiky mají obrovský význam,“ tvrdí britský archeolog Clive Gamble z University of Southampton. „Znázorňují člověka a zvířata jen napůl realisticky. Tehdejší člověk byl na přechodu od výhradně reálného vnímání světa k vnímání imaginativnímu.“
Jenže kdo byl oním pravěkým umělcem? Před 30 000 roky přicházeli do Evropy „imigrantští“ lidé Homo sapiens, ale žili tu i „domorodí“ neandrtálci. Conard objevil úlomky plastik právě při studiu osídlení Evropy lidmi moderního typu. Podle něj pronikali lidé Homo sapiens do střední Evropy podél toku Dunaje. Zvláště během tuhých zim doby ledové tento evropský veletok zamrzal a měnil se prý na pravěkou dálnici, po které se dalo cestovat relativně snadno a rychle.
Lidé Homo sapiens jsou v soupeření o autorství nejstarších evropských plastik jasnými favority. Právě umění je mělo (kromě jiného) odlišovat od lidí starších typů. Někteří badatelé ale předem nevylučují z autorství ani neandrtálce. Tito robustní chlapíci byli neobyčejně schopní a v některých lokalitách zjevně vyráběli předměty, které se v mnohém podobaly výrobkům lidí Homo sapiens, např. korálky, náhrdelníky nebo hroty z paroží a mamutoviny. Možná jen zkoušeli napodobit kvalitní „značkové zboží“ lidí Homo sapiens, ale možná došli k těmto inovacím sami.
„Není to tak ´ustřelená´ představa, jak by se snad mohlo na první pohled zdát,“ tvrdí o uměleckých ambicích neandrtálců americký archeolog Jeffrey Brantingham z University of California v Los Angeles. „Přisoudit jednoznačně tyto plastiky jednomu z pravěkých lidí je nesnadné.“
Je to o to obtížnější, že Conard nenašel spolu s plastikami ve stejných vrstvách nic, co by mu usnadnilo rozhodování. Nenarazil na žádné stopy ani po neandrtálcích ani po nikom jiném.
Vědci se shodují, že bude zapotřebí zapátrat po figurálních uměleckých předmětech v ještě starších lokalitách a nevynechat pochopitelně ani lokality na Blízkém východě a v africké kolébce lidstva. Conardovy nálezy zjevně posouvají jeden z milníků v dějinách rodu Homo výrazně do minulosti.
Plastika z mamutoviny pojmenovaná jako Lowenmensch čili „Lví muž“ byla nalezena už v roce 1939. Nyní k ní přibyly další pravěké plastiky.