Před 13 lety přišel švýcarský badatel Klaus Wedekind spolu s kolegy s experimentem, ve kterém zjistil, že ženy nejsou v tomto ohledu výjimkou a dávají přednost vůni MHC odlišných jedinců. To však platilo pouze pro ženy, které neužívaly hormonální antikoncepci; u těch, které ji užívaly, byla naopak zjištěna preference pro jedince MHC podobné. Samotní autoři studie tento výsledek interpretovali tak, že hormonální pilulky do určité míry simulují těhotenství, při němž je pro ženu výhodné obklopovat se příbuznými jedinci, t.j. jedinci MHC podobnými. Tato studie vyvolala obrovskou debatu jak mezi odborníky, tak i laiky, o důsledcích užívání hormonální antikoncepce na zdraví potenciálních potomků. Někteří dokonce navrhovali, aby ženy začaly užívat antikoncepci až po té, co se s partnerem seznámí, aby při rozhodování nebyly ovlivněny pilulkami. Skeptici naopak tvrdili, že zjištěné výsledky mohu být spíše důsledkem jiných faktorů než samotné antikoncepce, v nichž se ženy, které užívaly a neužívaly pilulky, lišily.
Nové světlo na tyto spekulace vrhá studie nedávno vydaná v Proceedings of the Royal Society B. týmu vědců z britského Liverpoolu a Newcastlu, vedeném Craigem Robertsem. Přednášku tohoto vědce na téma MHC preferencí u člověka mohou někteří čtenáři znát díky jeho vystoupení v rámci Biologických čtvrtků ve Viničné.
Autoři zjišťovali, zda hormonální antikoncepce skutečně mění preference vůní různých lidí. U všech testovaných osob nejprve zjistili MHC geny v oblasti HLA A, B a DR. Na rozdíl od Wedekindovy studie však následně netestovali ženy jednorázově, ale opakovaně. Při prvním testování žádná z 97 žen neužívala antikoncepci, avšak při druhém testování jí již část brala, druhá část pak ne. Pachové vzorky byly stejně jako v předchozích studiích získány pomocí triček, jež testovaní muži nosili po dvě noci a nesměli v této době kouřit, pít alkohol, jíst ostrá a kořeněná jídla a používat žádné navoněné prostředky jako jsou parfémy, deodoranty či sprchové gely. Takto získaná trička od 97 mužů pak ženy hodnotily podle toho, jak pro ně byla jejich vůně atraktivní a intenzivní. Každá z žen hodnotila vždy 3 trička od jedince MHC podobného a 3 od muže MHC odlišného. Výsledky byly poměrně překvapivé. Oproti očekávání ženy při prvním testování nedávaly přednost jedincům MHC odlišným ani podobným. Podobně i při druhém testování nebyl celkově zjištěn rozdíl mezi atraktivitou vůně MHC podobných a odlišných jedinců. Nicméně u 37 žen, které začaly užívat antikoncepci, byl zjištěn posun k preferencím pro MHC podobné jedince. Navíc ženy, které měly partnera, dávaly přednost vůni MHC nepodobných mužů, ty co byly „single“ pak MHC podobným mužům.
Vypadá to tedy, že hormonální antikoncepce opravdu hraje roli v tom, jací lidé nám voní a nevoní. A protože různé vůně a pachy mohou významně ovlivňovat naše emoce, je možné, že změny v preferencích povedou u partnerů ke zvýšení konfliktů či spokojenosti v sexuálním životě a případně až k rozchodu. Zda se jedná o bujnou fantazii, či „na tom skutečně něco bude“, by měl zjistit další výzkum.ˇ
Pramen: Roberts, S.C., Gosling, L.M., Carter, V. and Petrie, M. (2008) MHC-correlated odour preferences in humans and the use of oral contraceptives. Proceedings of the Royal Society B. doi:10.1098/rspb.2008.0825