Nejdůležitější součástí globálního ozónového monitorovacího experimentu (GOME–2) je snímací spektrometr umístěný na družici Metop-A. Ten nyní dodává každou hodinu zprávu o množství oxidu dusičitého (NO2) v zemské troposféře.
Sofistikovaný systém zpracování dat, který vytváří mapy ukazující globální koncentrace NO2 založené na zpracování dat z GOME-2, byl vyvinut v German Aerospace Center (DLR). Oxid dusičitý je, spolu s aerosoly a ozónem, jedním z nejdůležitějších ukazatelů znečištění ovzduší.
Produkce NO2 z GOME-2 jsou dostupné téměř v „reálním čase“, a to pouhé dvě a půl hodiny po pozorování, což umožňuje sledovat postupné změny v celkovém troposférickém NO2 během dne. Znečištění NO2 se významně liší den ode dne, hlavně v důsledku změn počasí a rozdílností v emisích. Tento monitoring troposférického NO2 prostřednictvím GOME-2 je zvláště užitečný pro zlepšení předpovědí znečištění ovzduší.
Systém GOME-2, který dodává funkční výsledky NO2, byl vyvinut v DLR, což je partnerský člen EUMETSAT"s Satellite Application Facility on Ozone and Atmospheric Chemistry Monitoring (O3M-SAF), který je koordinován Finským meteorologickým institutem. O3M-SAF generuje, prověřuje, archivuje a distribuuje atmosférická data pro ozón, stopové plyny, aerosoly a povrchové ultrafialové záření s využitím měření z Metop-A a je součástí dlouhodobého evropského závazku k monitorování zotavení ozónové vrstvy a podpoře monitorování a předpovídání kvality ovzduší nejenom pro obyvatele Evropy.
GOME-2 dokáže pokrýt téměř celou Zemi
GOME-2 nastupuje po úspěšném GOME, který letěl na satelitu Evropské vesmírné agentury ERS-2 vypuštěném v dubnu 1995, a poskytuje denní data při téměř globálním pokrytí Země. Přístroj měří profily atmosférického ozónu a distribuci dalších stopových plynů v atmosféře, které mají vztah k degradaci ozónu ve stratosféře, a přirozené i antropogenní zdroje znečištění.
Oxid dusičitý, který pochází ze zplodin automobilových motorů, elektráren, průmyslu a zemědělství, je jedním z nejdůležitějších přispěvatelů ke znečištění ovzduší a je důležitým prekurzorem vzniku přízemního ozónu, známého také jako letní smog. S přístrojem GOME-2 může být NO2 měřen jak v celosvětovém měřítku, tak na úrovni měst. Zřetelně jsou na obrázcích viditelné vysoké koncentrace troposférického NO2 nad velkými městskými a průmyslovými oblastmi v Evropě, jako je například údolí Pádu, Rotterdam, Antverpy a oblast Porůří.
Největší oblast na světě s vysokým znečištěním NO2 byla nalezena nad východní Čínou, což je výsledkem obrovského rozvoje průmyslové výroby během posledního desetiletí, doprovázeného výrazným nárůstem emisí látek znečišťujících ovzduší. Dalším pozoruhodným rysem viditelným na obraze je vzestup troposférického NO2 podél námořních tras v Bengálském zálivu a Jihočínském moři.
Poznámka: Prezentované grafy jsou založeny na operačních datech z GOME-2 level-1b, která poskytnul EUMETSAT a předběžných datech Level 2 poskytnutých DLR.
Zdroj: German Aerospace Center