Wilson vyšel ze skutečnosti, že HIV-pozitivním lidem klesne po léčbě protivirovými preparáty koncentrace viru HIV zhruba na deset virových částic v mililitru krve. Pro oddálení nástupu choroby AIDS představuje takový pokles v počtu virů významný úspěch. Pokud by však měl takový člověk nechráněný pohlavní styk, nelze se stoprocentní jistotou garantovat, že se od něj jeho partner nenakazí. Při stu nechráněných pohlavních styků do roka by se objevilo mezi deseti tisíc párů homosexuálních mužů 3 524 nově infikovaných osob. Mezi 10 000 heterosexuálními páry by se za stejnou dobu nově nakazilo 425 žen a 215 mužů.
„To je zhruba čtyřnásobek počtu nových případů infekce virem HIV, než jaký pozorujeme v populaci, která se rovněž léčí protivirovými preparáty a navíc používá kondomy,“ vysvětluje
Wilson závěry své studie zveřejněné prestižním lékařským časopisem The Lancet.
„Užívání protivirových léků samo o sobě může zvýšit ochranný efekt kondomů,“ tvrdí australský odborník na problematiku HIV a AIDS Jonathan Anderson z melbournské Carlon Clinic. „Wilsonova studie odhaluje rozsah katastrofy, jaká nás čeká, pokud v roli klíčových preventivních prostředků nahradíme kondomy protivirovými léky.“
Wilson nepopírá, že užívání antivirových léků dramaticky snižuje pravděpodobnost, s jakou dojde k nákaze při nechráněném pohlavním styku. Švýcaři se však podle něj dopustili fatální chyby, když zaměnili nízkou pravděpodobnost nákazy za stoprocentní bezpečnost nechráněného pohlavního styku s HIV-pozitivní osobou. Nevzali do úvahy skutečnost, že když se aktivita s velmi nízkým rizikem znovu a znovu opakuje, výsledné riziko už zanedbatelné není.
„Závěry formulované švýcarskou komisí měly logicky za následek, že HIV-pozitivní lidé přestali používat kondomy,“ říká Wilson. „My jsme ukázali, jak děsivé to může mít následky především pro přenos viru mezi homosexuálními muži.“
Výsledky Wilsonova teoretického epidemiologického modelování potvrzuje nepřímo i vývoj za posledních deset let v Británii a Austrálii. V těchto zemích se HIV-pozitivní lidé léčí protivirovými preparáty a přesto tam prudce vzrostl počet nově nakažených osob. Podle Wilsona se na tom podílí i mylné přesvědčení HIV-pozitivních lidí, že díky léčbě získali nad infekcí kontrolu a nemusejí už proto používat při pohlavním styku kondomy.