Studie zjistila, že dospívající, kteří složili slib, že zůstanou pohlavním stykem nedotčení do svatby, byli méně sexuálně aktivní během sledovaného tříletého období, než mladí lidé, kteří jim sice byli v mnohém podobní, ale slib čistoty nesložili. Tak to popisuje studie publikovaná v online Journal of Adolescent Health.
Zatímco některé předchozí studie testovaly pouze vliv slibů čistoty na oddálení zahájení sexuálního života, tak studie RAND Health byla navržena k vysvětlení existujících rozdílů mezi slibujícími a neslibujícími se zohledněním takových faktorů jako je náboženství, rodiče a charakteristiky přátelství. Studie proto podrobně testovala vliv slibů čistoty porovnáváním slibujících s mladými lidmi, kteří nesložili slib, ale měli se slibujícími jiné shodné vlastnosti.
Výzkumníci v roce 2001 zmapovali 1 461 dospívajících ve věku 12 až 17 let a znovu je prověřili po roce a po třech letech. Asi jedna čtvrtina ze skupiny během počátečního průzkumu uvedla, že složila slib čistoty.
Čtyřicet dva procent z těch, kteří nesložili slib čistoty, ale byli jinak podobní těm, co takový slib složili, začali s pohlavními styky během sledovaných tří let. Zatímco jenom 34 procent z těch, kteří složili slib čistoty, uvedlo, že mělo sexuální styk v průběhu stejného období.
„Složení slibu, že zůstanou nedotčení do svatby, může poskytnout další motivaci dospívajícím, kteří chtějí odložit začátek své sexuální aktivity,“ řekl Martino. „Akt slibu tak může vytvořit určitý společenský tlak nebo možná i jakousi formu společenské podpory, která jim pomůže dosáhnout tohoto jejich jasně stanoveného cíle.“
Pedagogové dříve zvažovali možnost, zda zdržení se vlastního pohlavního styku nezvýší účast na ostatních sexuálních aktivitách, jakými je například orální sex. Studie RAND to ale vyvrátila zjištěním, že ti, kteří slib složili, nebyli zapojeni v nekoitálních sexuálních aktivitách více, než vrstevníci, kteří slib nepřijali.
Martino tvrdí: „Důvodů, které svědčí veprospěch odložení sexu je více. Vede to například k menší pravděpodobnosti neplánovaného otěhotnění nebo nakažení pohlavně přenosnou nemocí. Tito jedinci bývají také lépe emocionálně vybavení pro takovou zkušenost.
Martino tvrdí, že sliby čistoty jsou nepochybně schůdným způsobem podpory všech dospívajících k odložení začátku jejich sexuálního života. „Nicméně sliby čistoty musí být složeny zcela dobrovolně, aby to fungovalo,“ upozorňuje Martino. „Jestliže jsou mladí lidé k slibu donuceni nebo jsou až přehnaně ovlivňováni tlakem vrstevníků, není pravděpodobné, že slib čistoty bude mít ten správný pozitivní efekt.“
Rýsuje se problém
Předchozí studie naznačovaly, že by dospívající, kteří složí slib čistoty, méně často používají kondomy během prvního pohlavního styku. Nicméně, ve studii RAND dospívající, kteří sice složili slib čistoty, ale nakonec přece jenom měli sex, neuváděli nižší použití kondomů. Ale ani to nevyvrací výsledky z předchozích studií. V RAND studii se totiž ptali účastníků jen na použití kondomů v minulých letech, ale ne na to, jestli použili kondom, když měli sex poprvé. Z předchozích studií vycházelo, že mladí lidé složivší slib čistoty jsou více ohroženi, protože jejich první pohlavní styk je zpravidla nečekaný, nejsou na něj připraveni, a tak bývá častěji nechráněný. Přitom pro nákazu AIDS stačí jeden jediný nechráněný styk...
První program skládání slibu čistoty ve Spojených státech začal v roce 1993 a nyní jsou do něho zapojeny stovky kostelů, škol a univerzit. Hodnocení prováděná mezi dospívajícími naznačují, že 23 procent dívek a 16 procent chlapců skládá slib čistoty.
Zdroj: RAND Corporation