Kuřáci, kteří sní za den tři porce ovoce nebo zeleniny a pijí zelený nebo černý čaj se tím mohou chránit proti rakovině plic – to je krátké shrnutí výsledku nové studie pocházející od vědců zabývajících se výzkumem rakoviny na University of California – Los Angeles (UCLA).
Výzkumníci z UCLA totiž objevili, že kuřáci, kteří zařadili do své stravy vysoké dávky přírodních látek zvaných flavonoidy, měli prokazatelně nižší riziko vzniku rakoviny plic. Když uvážíme, že více jak 90 procent rakoviny plic je způsobeno kouřením cigaret a jiných tabákových výrobků, je toto zjištění dost důležité.
Výsledky této studie se objevily tento měsíc v časopise s výmluvným názvem Cancer, vydávaném American Cancer Society.
„Zjistili jsme, že některé typy flavonoidů jsou spojovány se snížený rizikem rakoviny plic u kuřáků,“ řekl doktor Zuo-Feng Zhang, výzkumník z Jonsson Cancer Center na UCLA a profesor zdravotnictví a epidemiologie na UCLA School of Public Health. „Výsledky to byly zajímavé zejména proto, že kouření tabáku je hlavním rizikovým faktorem pro vznik a vývoj rakoviny plic.“
Flavonoidy jsou ve vodě rozpustné rostlinné pigmenty, které mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, a které mohou působit proti poškození tkání. Pro účely této studie výzkumníci sledovali 558 lidí s rakovinou plic a 837 lidí, kteří rakovinu plic neměli a analyzovali jejich stravovací návyky.
Výzkumníci zjistili, že účastníci studie, kteří jedli více potravin obsahujících flavonoidy jsou lépe chráněni proti rakovině plic. Zhang řekl: „Vypadá to, že nejlepší ochranu poskytuje katechin, objevený v jahodách a zeleném a černém čaji, kempferol v růžičkové kapustě a jablkách, quercetin ve fazolích, cibuli a jablkách.
Tak by snad měli kuřáci vyběhnout a zásobit se čaji, jablky, fazolemi a jahodami? „Ó nikoliv, přestat s kouřením je tím nejlepším řešením,“ řekl Zhang, „ale začít jíst více ovoce a zeleniny a pít více černého i zeleného čaje, přece jenom asi nebude tak bolet.“
„Protože je tato studie první svého druhu, tak jsem opatrný v dávání nějakých doporučení lidem ohledně jejich stravy,“ řekl Zhang. „Opravdu ještě potřebujeme několik větších studií s podobnými výsledky k potvrzení našich výsledků. Nicméně, není to zas tak špatný nápad, aby každý jedl více a zeleniny a pil více čaje.“
O možných principech působení flavonoidů proti rakovině se zatím vědci dohadují. Zhang si myslí, že flavonoidy mohou chránit proti rakovině plic blokováním tvorby krevních cév, které nádor vyživují, aby mohl růst a rozšiřovat se. Tento proces se nazývá angiogeneze. Jiní se domnívají že mohou zastavit růst rakovinných buněk, podporou projevu přirozeně naprogramované buněčné smrti.
„Antioxidační vlastnosti zjištěné u flavonoidů také mohou pracovat proti účinkům kouření tabáku na poškození DNA,“ řekl Zhang, to by mohlo vysvětlovat, proč ovlivňují vývoj rakoviny plic u kuřáků, ale ne u nekuřáků. Přirozeně se objevující chemické látky mohou pracovat na redukci poškození způsobeného kouřením.“
„Další krok ve výzkumu,“ pokračoval Zhang, „zahrnuje laboratorní studie flavonoidů na buněčných a zvířecích modelech vedoucí k poznání mechanismu jejich působení, kterým ochraňují kuřáky od vývoje rakoviny plic. A vedle větších studií k potvrzení těchto zjištění, je potřeba udělat i další studie, abychom viděli, zda se ochranný účinek flavonoidů rozšiřuje i na další typy rakoviny spojené s kouřením, jakou je například rakovina měchýře, hlavy a krku a ledvin.“