Tento článek je o poruše genu, který má na starosti syntézu proteinu, jež je součástí buněk pigmentové vrstvy oční sítnice. Gen nese označení RPE65. Je společný pro člověka i zvířata. Jeho poruše se u lidí říká LCA. Jde o začáteční písmena učeného názvu Leberova kongenitální amauróza. Není to nic jiného než termín označující slepotu. Míní se tím trvalá, úplná a nevyléčitelná ztráta zraku bez světlocitu.
Před časem jednoho amerického očaře napadlo, jak by se dala mutace genu RPE65 léčit. Jmenoval se Geoffrey Aguirre. Jal se poškozený gen v buňkách sítnice nahrazovat genem správným. Aguirre si tento zákrok zkoušel na zvířatech. Zmínky o pokusech na psech proběhly odborným tiskem v loňském roce.
U pokusných psů vypadaly výsledky nadějně. Lékaři u slepých psů zjišťovali po léčbě v příslušných mozkových centrech stejné aktivity, jako u psů, kteří měli zrak v pořádku. Zrak se částečně vracel i čtyřletým psům.
Na poškozené geny se daří vyzrát klasickým způsobem genové terapie, kdy se patřičný úsek genu namnoží a k jejich přenosu do buňky se použije virus. V podstatě se jedná o neškodný virus, jež má ve své genetické informaci i tu, jež je oním opraveným lidským genem. Touto infekcí se nakazí buňky, do kterých gen potřebujeme dostat.
Do klinických testů se pustily mezinárodní týmy oftalmologů z Pensylvánské university, filadelfské nemocnice a dvou pracovišť italských. Zatím jsou k dispozici výsledky zákroku u tří pacientů ve věku 19, 26 a 26 let.
Před vlastním provedením pokusů na lidech panovaly obavy, zda injekce upravených adenovirů, jejichž infekční povaha se využívá jako nosič té správné informace, nevyvolá v oku nějaké záněty, jež by situaci zhoršily. Nestalo se tak. Genová terapie LCA genem byla do jisté míry úspěšná.
Subjektivně všichni pacienti hlásí u oka, které jim bylo léčeno zlepšení. Objektivní testy dokládají, že oči prakticky slepých osob se po zákroku staly na světlo třikrát citlivější. Slepí pacienti se tak alespoň mohou nyní v prostoru orientovat podle světla. K celkovému navrácení zraku to zatím bohužel nestačilo.
Lékaři jsou přesvědčeni, že pokud by se zákrok prováděl u mladších lidských pacientů, výsledky by byly lepší.
Pramen: University of Pennsylvania