Americký výzkumník z Floridy (Florida Atlantic University) použil kosterní pozůstatky neandrtálce z Francie. Jde o nebožtíka starého 50 000 let. Za pomoci počítačového programu a syntetizátoru jej znovu přiměl vyslovovat písmeno „e“.
Neandrtálské „e“ toho s tím naším moc společného nemá. Vlastně tu není podobnost ani s žádným jiným písmenem naší dnešní moderní psané mluvy. McCarthy to vysvětluje tím, že neandrtálcům chyběly některé samohlásky (quantal vowels), jež my běžně používáme a jež nám umožňují, abychom si rozuměli.
To, že neandrtálci mluvili vědci tuší již od loňského roku, kdy se z kostí neandrtálců nalezených v jeskyni El Sidron ve Španělsku podařilo získat DNA. Jejím přečtením se zjistilo, že i neandrtálci měli takzvaný „gen řeči“. Oním genem je FOXP2.
Na tento gen a jeho úlohu v mluvě se přišlo ještě dříve. Již v roce 2003 a to díky jedné britské rodiny, kterou svět zná jenom jejím kódovým utajením - jako rodinu „KE“. Generaci po generaci zhruba polovinu jejích příslušníků sužuje zlá porucha. Postižení nejsou schopni jemných pohybů svalů v jazyku a rtech a tím pádem nejsou schopni zřetelně vyslovovat. Jejich nesrozumitelnému huhňání pak ostatní nerozumí. Rozumí si jen postižení mezi sebou.
Spekuluje se o tom, že gen FOXP2 vznikl před 300 až 400 tisíci lety. Ještě předtím, než se moderní lidé a neandrtálci oddělili od společného předka.
Jak jsme si řekli, tak hlasový aparát nedovoloval neandrtálcům využívat všech možností samohlásek. Podle vědců by nedokázali rozlišit mezi slovy „bít“ a „bit“.
Rekonstruovaný hlas z doby před 30 000 lety, kdy jeho nositelé obývali centrální Evropu , střední Asii a Blízký východ - ke stažení zde.
Autor první rekonstruované nahrávky hodlá v nejbližší době stejným způsobem dát dohromady větu, kterou neandrtálec mohl v minulosti pronést. Mohli bychom pak slyšet pravděpodobný hlas těch, kteří obývali naší planetu ještě před pouhými 28 000 lety a pak z neznámých důvodů záhadně zmizeli.
Pramen: Florida Atlantic University