O.S.E.L. - Sex za úplatu? Běžná záležitost.
 Sex za úplatu? Běžná záležitost.
Otázku proč vzniklo označení „nejstarší řemeslo“ na světě, asi nebude tak obtížné zodpovědět. Složitější by mohla být otázka, jak dlouhý je vývoj tohoto chování, a hlavně, jak hluboko je v nás zakořeněno.


„Sex za úplat“u se objevuje u mnoha živočišných druhů, a to včetně člověka.

Pokud jdeme zpátky po stopách evoluce, budeme se setkávat s projevy, které toto chování nápadně připomínají. Samičky některých ptáků se páří s těmi samečky, kteří jim přinesou materiál na stavbu hnízda. Kolibříci prostřednictvím páření získávají přístup k nejproduktivnějším květům. Zatímco u většiny zvířat se sexuální pud prakticky rovná rozmnožovacímu, pro některé primáty a člověka to neplatí. Primáti stejně jako lidé také praktikují sex za „úplatu“. A navíc se to zdá být normou. Až dosud se vědci domnívali, že u lidí je to spíše otázka nutnosti sociálně slabších vrstev se nějak uživit. Že tomu tak docela není, ukázaly výsledky nedávno publikované studie chování studentů, kterou vedl Daniel Kruger z Univesity of Michigan

 

Daniel Kruger: „Nový výzkum mezi americkými studenty ukázal, že i bohatí studenti, kteří to z hlediska materiálního zabezpečení naprosto nemají zapotřebí, usilují o sex za provizi.“

„Výměna zboží za sex, jakési „svatební dárky“, se objevovaly v průběhu vývoje u celé řady druhů, včetně člověka,“ řekl Kruger. „Samečci těchto druhů nabízí ochranu a materiální zajištění samičkám a potomkům výměnou za právo na reprodukci. Za příklad takové „obchodní smlouvy“ může být považován dohodnutý sňatek. Výsledky z nedávné doby dokazují, že takové chování je u lidí pevně zakořeněné a přetrvává i bez ohledu na to jaký majetek, prostředky nebo bezpečí tímto získají.

 

„Je pozoruhodné objevit tyto vzory chování i mezi studenty, kteří se účastnili studie,“ řekl Kruger. „Viděli jsme mnoho příkladů, kdy se lidé takto chovali bez viditelné potřeby a stále jsme objevovali tyto tendence i u lidí, kteří jsou již dobře zabezpečeni.“

 

Předpověditelné jsou i rozdíly mezi pohlavími projevující se v typu nabízených výměn. Muži se častěji pokouší nabídnout materiální statky za sex, ženy zase nabízejí sex za úplatu,“ řekl Kruger.

 

Freska z antických Pompejí. Je v budově, které se říkalo lupanarum. Slovo lupanarum je odvozeno od latinského slova lupa, což znamená vlčici. Slovem „vlčice“ Římané označovali také prodejné ženy. Freska je součástí erotických fresek, které pokrývaly stěny zhruba desítky komnat dvoupatrové budovy. Fakticky šlo o obrázkový katalog nabízených služeb. Obdobnou péči o zákazníky v podobě sexu za peníze nabízely v té době v Pompejích i obyčejné ubytovací domy.

Pro účely této studie výzkumníci vyzpovídali 475 studentů michiganské university, aby odhalili, zda se pokusili o výměny reprodukčně relevantních prostředků mimo schůzky nebo formální vztahy a zda si uvědomovali, když se o podobné jednání vůči nim pokoušeli jiní. Ačkoliv tato studie byla omezená na studenty sledovaného souboru, tyto typy výměn se běžně uskutečňují po celém světě, v různých kulturách a u různých druhů.

 

„Většina studentů si byla dobře vědoma svých vlastních pokusů „zobchodovat sexuální měnu“, řekl Kruger a pokračuje: „Nicméně, pokud byli v trvalém vztahu, nenahlíželi už na podobné chování v partnerství jako na pokus o „obchod“.

 

Celkově bylo zjištěno, že strategie pokoušení se o „sex za úplatu“, například peníze, oblečení,... za sex, je úspěšná pouze u zhruba 25 procent pokusů. A samozřejmě nejde pouze o hmotné statky, některé z „obchodních nabídek“ zahrnovaly třeba lístky na zápas University of Michigan versus Ohio State Univerzity, pomoc při studiu, praní prádla, tašku od Louise Vuittona, lekce zpěvu a další věci a služby.

 

Studenti, účastnící se této studie, byli ve věku od 18 do 26 let. Pokud jde o jejich vlastní pokusy o směnu tak 27 procent mužů a 14 procent žen uvedlo, že se pokusili vyměnit něco za sex; 5 procent mužů a 9 procent žen se pokusilo vyměnit sex za něco. V případě návrhu výměny iniciované někým jiným, tak 14 procentům mužů a 20 procentům žen byla někým nabídnuta úplata za sex a 8 procent mužů a 5 procent žen bylo osloveno s nabídkou výměny sexu za protislužby.

 

„V případě vzorku starších jedinců, a to zejména těch, kteří by byli reprezentativní pro odhad chování celé populace, bychom se pravděpodobně dočkali uvedení ještě více příkladů a zkušeností,“ řekl Kruger.
Dokument „Young Adults Attempt Exchanges in Reproductive Relevant Currencies,“ vyjde tento měsíc v Journal of Evolutionary Psychology.

 

Zdroj: University of Michigan.


Autor: Ota Beran
Datum:22.04.2008