Výzkumníci Eric Corty a Jenay Guardiani z Penn State vedli průzkum, jehož výsledky budou publikovat v květnovém čísle Journal of Sexual Medicine, u 50 řádných členů Společnosti pro sexuální terapii, mezi kterými byli psychologové, lékaři, sociální pracovníci, terapeuti z manželských poraden a zdravotníci, kteří se během několika předchozích desetiletí setkali s tisícovkami pacientů.
Třicet čtyři osob (tj. 68 procent) ze skupiny zhodnotilo rozpětí trvání jednoho pohlavního styku od průniku penisu do pochvy po ejakulaci, které považují za dostačující, vytoužený, příliš krátký nebo příliš dlouhý.
Z odpovědí terapeutů byly stanoveny průměry a ty definovaly časová rozmezí, při kterých mohli pohlavní styk označit za: „dostačující“ 3 až 7 minut, „vytoužený“ 7 až 13 minut, „příliš krátký“ 1 až 2 minuty a „příliš dlouhý“ 10 až 30 minut.
„Mužské nebo ženské hodnocení jeho nebo její sexuální činnosti stejně jako partnerova záleží na osobním mínění vycházejícího zčásti ze sociálního poselství, formálnosti a neformálnosti,“ řekli výzkumníci. „Bohužel, dnešní obecné mínění, často utvrzované médii, posílilo v lidech vnímání stereotypů, týkající se sexuálních aktivit. Mnoho mužů a žen zřejmě uvěřilo vyfantazírovaným vzorům velkých penisů, skálopevné erekci a celonočnímu souložení.“
Při posledním výzkumu se zjistilo, že velké procento mužů a žen, kteří byli dotazováni, si přáli sex trvající déle než třicet minut.
„Vypadá to jako ta nejlepší pozice na cestě ke zklamání a nespokojenosti,“ řekl vedoucí studie docent psychologie Eric Corty. „U tohoto průzkumu jsme doufali, že se nám podaří rozehnat takovéto fantazie a dodat sebedůvěru mužům a ženám prostřednictvím reálných dat o přijatelném pohlavním styku, a tak předejít sexuálním zklamáním a poruchám.“
Tento průzkum by tak mohl mít svůj vliv na léčbu osob se sexuálními problémy.
„Jestliže se pacient zajímá především o to, jak dlouho by měl pohlavní styk trvat, pak by tato data mohla pomoci při rozhodnutí, zda přesunout pacienta ze skupiny s fyzickými poruchami a léčit jej od počátku v poradně místo medikamenty,“ poznamenal Corty.
Zdroj: Penn State.
Poznámka osla: „Často jako vrabec, dlouho jako kanec a krásně jako koňovití“.