„Ohrožení virem Ebola nesmí být přehlíženo, protože stále častěji můžeme vidět přirozeně se objevující ohniska této smrtelné choroby. Přidáme-li k tomu současné rozšíření letecké dopravy a stoupající turismus, může být virus bez problémů zavlečen z nebo do odlehlých oblastí na celém světě. Mimo jiné má také obrovský potenciál jako případná zbraň v rukou bioteroristů,“ řekl doktor Sanchez. „A proto naléhavě potřebujeme účinnou vakcínu na ochranu proti tomuto nebezpečí.“
Dosud bylo u člověka diagnostikováno přes 1500 případů hemoragické horečky způsobené virem Ebola. Nemoc začíná náhle a příznaky zahrnují zejména horečku, bolest hlavy, bolest v krku, celkovou slabost, bolesti kloubů a svalů, průjem, zvracení a bolesti břicha. Vyrážka, červené oči a krvácení se mohou také objevit. Mortalita hemoragické horečky způsobené virem Ebola se může u člověka pohybovat kolem hrozivých 90 procent.
„Virus Ebola patří z hlediska nutnosti ochranných opatření do bezpečnostní úrovně 4, společně s mnoha dalšími viry způsobujícími hemoragické horečky,“ říká doktor Sanchez. „Stejně jako je obtížné získat ten správný personál a vybavení, tak i vakcína proti viru jakým je Ebola, Marburg nebo Lassa je obtížně vyrobitelná protože jednoduché použití „mrtvého“ viru, který spouští odezvu protilátek z krve, je neúčinné. U těchto virů potřebujeme dostat odezvu prostřednictvím buněk, jejíž součástí je produkce zabijáckých T-lymfocytů před tím, než dosáhne imunita dostatečné síly, aby ochránila před infekcí nebo ji úplně odstranila.“
Výzkumníci nyní použili několik různých rekombinantních DNA technik, které jim dovolily spustit reakci prostřednictvím buněk a produkovat vakcínu, která je účinná u primátů. Jedna z kandidátských vakcín se chystá k prvnímu testování na lidech, po vstupních klinických testech.
„Infekce lidí virem Ebola je vysoce letální, ale opice výjimečně infekci přežijí a jsou tak velmi užitečným zvířecím modelem. Pokusy s vakcínou proti viru Ebola u primátů poskytly jednoznačné výsledky a dovolily, aby vývoj ochranné vakcíny postupoval tak rychle,“ říká doktor Sanchez.
„Úspěšné pokusy na lidech budou znamenat, že můžeme vakcinovat pracovníky zdravotní péče a další klíčové zaměstnance během propuknutí hemoragické horečky způsobené virem Ebola, což by nám pomohlo ochránit jejich životy a kontrolovat šíření nemoci.“
Tým ze Spojených států věří, že jejich výsledky urychlí vývoj vakcín i proti dalším virům způsobujícím hemoragické horečky, jakým je například virus Marburg, ale možná i dalším zloduchům, jako například HIV nebo ptačí chřipce.
Zdroj: Society for General Microbiology