Žijte ve spořádaném manželství a nebudete ohroženi hypertenzí! Tak nějak by se dalo stručně vyjádřit doporučení vyplynuvší z výzkumu. Jak prosté, stačí sehnat recept na šťastné manželství a není potřeba brát léky. I když se to může zdát divné, tak dobrý manželský vztah má opravdu blahodárný vliv na zdraví a žádný jiný vztah se kvalitnímu manželství nevyrovná. Výzkum prokázal, že šťastně ženatí a vdané mají nižší krevní tlak než svobodní, přičemž naprosto nezáleží na podpoře širokého okruhu jejich přátel.
Psycholožka Julianne Holt-Lunstad z Brigham Young University se zabývá studiem vzájemné souvislosti vztahů mezi lidmi a jejich zdravím. Pro svou studii vybrala 204 vdaných a ženatých a 99 svobodných dospělých, kteří nosili přenosný tonometr (měřič krevního tlaku), skrytý pod oblečením, po celých 24 hodin. Senzory zaznamenávaly krevní tlak v náhodných intervalech v průběhu celého dne, i v době spánku. Krevní tlak každého účastníka testu byl zaznamenán zhruba 72krát za den. „Chtěli jsme zachytit krevní tlak zúčastněných ať už dělali cokoliv“ řekla Holt-Lunstadová. Získání jednoho nebo dvou měření v ordinaci neposkytuje spolehlivý obraz a celkovou charakteristiku se vším tím kolísáním během dne.
Všichni účastníci pro potřeby tohoto výzkumu museli sestavit přehled svých přátel a odpovědět na otázky o kvalitě těchto vztahů. Účastníci, kteří žili v manželství, známkovali také kvalitu vztahů se svými protějšky.
Senzory zaznamenávající krevní tlak ve dne i v noci vysledovaly, že krevní tlak u ženatých a vdaných účastníků a účastnic, zejména těch ve šťastných manželstvích, poklesl během spánku více než u svobodných. Muži a ženy žijící ve šťastných manželstvích mají o čtyři mm rtuťového sloupce nižší krevní tlak v průběhu 24 hodin než svobodní. Překvapením je, že ani silná podpora přátel, se u svobodných zlepšením stavu neprojevila. Překvapením naopak není, že nejhůř jsou na tom ti v nešťastném manželství. Ti mají vyšší tlak a to jak ve vztahu k těm ve šťastném manželství, tak i ke svobodným. Z toho plyne ponaučení - než špatným manželstvím riskovat své zdraví, to raději žít sám.
„Již předchozí výzkum prokázal, že lidé, jejichž krevní tlak zůstává vysoký během noci, jsou mnohem více ohroženi kardiovaskulárními problémy než lidé, jejichž krevní tlak poklesl,“ řekla Holt-Lunstadová a dodává: “Partneři se mohou podporovat ve zdraví prospěšných návycích, jako třeba vyzývat se navzájem k návštěvám lékaře a dodržovat zásady zdravé výživy. Manželství je také zdrojem emocionální podpory, která na oplátku posiluje funkce těla.“
Dalším krokem výzkumu Holt-Lunstadové bude studium párů docházejících do manželské poradny. Hodlá zjistit, zda se zlepšení v manželském soužití promítne i do zlepšení zdraví.
Studii autorka nazvala: „Je na manželství něco jedinečného?“ S podtitulem: „Vzájemné působení stavu, kvality vztahu a podpory přátel na změny krevního tlaku a duševní zdraví.“
Zdroj: Brigham Young University.