Lidé „naší doby“ postupně poznávají, že moudrosti předků netřeba brát na lehkou váhu. Mnohé recepty, které měly naše babičky zděděné od babiček svých babiček, skutečně fungují, a to nejen ku prospěchu lidského zdraví.
Lidé sice dříve nevěděli proč tomu tak je, ale účinky mnoha rostlin na lidské zdraví dokázali vypozorovat. Příroda byla učitelkou a oni jejími pozornými žáky. Dnes jsme možná o něco méně pozornými žáky, ale zato máme k dispozici moderní vědu, která nám pomáhá odhalit, proč recepty našich babiček fungují a také jak fungují.
Například anýz a bedrník jsou dva druhy bylin, které botaničtí systematici řadí do stejného rodu (Pimpinella), o jejichž užitečných vlastnostech se ví již dlouhá staletí. A vědci odhalují, čím je to způsobeno. Lidé používají anýz poměrně často, aby přidali špetku příjemného aroma různým potravinářským výrobkům a hlavně svátečnímu domácímu pečivu.
Fenylpropanoidy
Nurhayat Tabanca a David Wedge ve spolupráci s dalšími kolegy z Turecka izolovali v anýzovém éterickém oleji 22 složek a našli vysoký obsah organických sloučenin nazývaných fenylpropanoidy. Fenylpropanoidy jsou obsaženy v různých částech těl rostlin u širokého spektra rostlinných druhů a některé z nich jsou považovány za vysoce prospěšné lidskému zdraví.
Rozšířenost fenylpropanoidů v rostlinném světě nic nemění na skutečnosti, že chemická struktura a biologická aktivita těch anýzových je naprosto jedinečná. Krom toho některé druhy fenylpropanoidů, které výzkumný tým izoloval, byly objeveny pouze v anýzu a objevili dokonce čtyři druhy, které nebyly nikdy před tím zjištěny u žádné jiné rostliny.
Pestrá škála účinků
Ukázalo se, že fenylpropanoidy jsou účinné proti houbám Colletotrichum, které jsou příčinou velikých škod na mnoha rostlinách, kde jsou příčinou tzv. antraknózy. Jeden z objevených fenylpropanoidů se ukázal být obzvláště účinným proti antraknóze jahod a některým dalším houbovým chorobám. Zajímavým zjištěním bylo, že při zkoumání účinků fenylpropanoidů se ukázalo lepší insekticidní působení éterického oleje, získaného z tureckého endemitního druhu Pimpinella isaurica, na regulaci napadení rostlin mšicemi, než jednotlivých izolovaných fenylpropanoidů. Pravděpodobně dochází k synergismu s dalšími složkami, a proto mechanismus tohoto jevu by měl být předmětem dalšího výzkumu.
Fenylpropanoidy, získané z éterických olejů, byly testovány na možné účinky proti různým druhům mikroorganismů. Několik z nich vykazovalo účinnost proti metle tropů – parazitujícímu prvoku – zimničce, konkrétně druhu Plasmodium falciparum, který způsobuje závažné onemocnění – malárii, a třeba i proti mykobakterii druhu Mycobacterium intracellulare – blízké příbuzné původce tuberkulózy. Některé fenylpropanoidy předvedly výrazné protizánětlivé působení. Anýzový éterický olej vykazoval také významné biologické účinky na kvasinky. Za zmínku stojí také jeho fytoestrogenní vliv.
Éterické oleje z rostlin rodu Pimpinella, nebo jejich syntetické analogy, se mohou stát zdrojem biologicky velmi účinných látek. Možná se s nimi brzo setkáme jak ve zdravotnictví u nových léků, tak i v zemědělství a zahradnictví v ochranných chemických prostředcích.
Zdroj: US Department of Agriculture, Rybíz Ostroměř, USDA natural products utilization research unit , Worldspices