Opět se vynořily spekulace, že SARS může být vyvolán i jinými viry, než je dnes obecně uznávaný původce z řad koronavirů.
Klaus Stöhr z WHO to ale odmítá. „Fakt, že se nedaří vystopovat původ nákazy v Číně vyplývá z tamější celkově komplikované situace,“ tvrdí Stöhr. „Když se kolem vás jako houby po dešti objevují stále nové a nové případy SARS, nemůžete mít situaci pod kontrolou a ztrácíte přehled. Přesně to se teď děje v Pekingu.“
Případy lidí, kteří mají SARS a nebyl u nich zjištěn koronavirus přičítá Stöhr nízké citlivosti stávajících diagnostických testů. Výsledky pokusů na makacích nakažených experimentálně koronavirem hovoří výmluvně ve prospěch názoru, že SARS je vyvolán právě tímto virem. V pokusu byla použita jen 4 zvířata, ale u všech se rozvinulo onemocnění k nerozeznání podobné SARS u lidí.
Mezitím se podařilo prokázat, že hlavním způsobem přenosu koronaviru jsou velké kapénky hlenu, které se dostanou člověku do plic nebo na sliznici nosu. V této souvislosti se jeví zákaz plivání v Pekingu jako velmi moudrý. Číňané jsou přesvědčeni, že v nemoci není nic zdravějšího, než si každou chvíli pořádně uplivnout, protože se tak tělo zbavuje všeho škodlivého. Nakolik je přesvědčí osvětová kampaň a hrozba pokuty ve výši 25 dolarů za každý plivanec, to ukáže čas.
V této souvislosti ale stále není jasné, jak se virus dostává hluboko do plic, protože jiné podobně šířené viry obvykle uvíznou v horních cestách dýchacích. Původce SARS je zřejmě schopen „sešplhat“ až do plicních sklípků. Nelze vyloučit, že proniká z horních cest dýchacích do krve a do plicních sklípků se dostává krevním řečištěm. Šíření koronaviru kontaminovanou stolicí či močí je v současnosti považováno za nepravděpodobné. Výjimkou byl hongkongský obytný blok Amoy Gardens, kde došlo k rozptýlení viru z moči a stolice z poškozených odpadních trubek do ovzduší a vytvořil se tu infekční aerosol. Takové podmínky jsou však podle mínění epidemiologů skutečně výjimečné.
Velkou záhadou zůstávají „superšířiči“ tedy pacienti schopní nakazit desítky či stovky lidí. Zvažuje se, nakolik by k tomu mohl přispět „souběh“ dvou infekcí, např. SARS a „obyčejné“ chřipky. V dědičné informaci „superšířičů“ se nenašlo nic zvláštního a zdá se, že nejsou pro svou roli „fontány“ viru nijak dědičně disponováni.
„Neplivej!“ vyzývá plakát v jednom z pekingských podchodů. Zabere osvětová kampaň a pomůže zdolat chorobu SARS v čínské metropoli?
Desinfekce zaplivaných pekingských ulic není jednoduchá.