Andreas Beutler se svými kolegy z Mount Sinai School of Medicine v New Yorku zkoušeli nový druhléčby, která pokusné potkany zbavila dlouhotrvajících bolestí. Výsledky publikovali ve Sborníku americké Národní akademie věd.
Pokus spočíval v tom, že potkanům byl injekčně vpraven do těla gen, jež v těle navodil uvolňování endorfinů – přirozených látek snižujících bolest. Konkrétně šlo o ovlivňování nervových buněk souvisících s páteří. Léčba simulovala účinek léků proti bolesti ale měla cílenější záběr. Omezovala se na nervy podél páteře a nezasahovala do jiných oblastí, ani do mozku. Vědci doufají, že léčbu bude možno s úspěchem využít i u lidí a že nás bude zbavovat bolestí bez toho, abychom trpěli trpěli vedlejšími účinky, které použití anestetik s sebou přináší.
K léčbě chronických bolestí se často používají opiáty a jejich deriváty. K jejich vedlejším efektům patří ospalost, zatemněná mysl, halucinace... Léčba genovou terapií takové efekty u potkanů nevyvolala.
K léčbě potkanů vědci použili gen pro tvorbu beta-endorfinu, který ukryli do neškodného viru způsobujícího nachlazení. Roztok s těmito „trojskými koňmi“ vpravili injekčně do páteřního míšního kanálu. Šlo o potkany, kteří mají zvířecí obdobu našich lidských bolestí zad .
Léčebného efektu bylo dosaženo navozením tvorby beta-endorfinu, endogenního opiátu, s vlastnostmi identickými s exogenními opiáty jako heroin a morfin. Plasmatický beta-endorfin ale neprostupuje krevně-mozkovou bariérou.
Neuropatické bolesti potkanům po této léčbě ustaly na dobu přesahující tři měsíce.
I když se jedná o zveřejnění předběžných výsledků, zákrok se jeví být bezpečným a vědci jsou přesvědčeni, že má šanci se uplatnit v humánní medicíně. Výhody nové léčby by měli nejdříve přinést úlevu nemocným s rozvinutým nádorovým onemocněním.