O.S.E.L. - Obnova říčních toků v USA
 Obnova říčních toků v USA
Američané si myslí, že vracejí přírodu do původního „panenského“ stavu. Místo toho jen obnovují stav, který nastolili jejich pradědové.


 

 

Zvětšit obrázek
Protierozní opatření na farmách se míjí účinkem. Kvalitu vody zhoršuje rozvíření usazenin starých 300 let.

 

V současné době běží na východě USA řada nákladných projektů, jež si kladou za cíl návrat vybraných míst v krajině do stavu, jaký tu panoval před příchodem Evropanů.

Zvětšit obrázek
Robert Walter

Vodní toky jsou dnes mnohde přeměněné na přímé, umělé kanály rychle odvádějící vodu. Ochránci přírody vynakládají obrovské úsilí a prostředky na jejich proměnu na meandrovité  potoky a říčky se štěrkovitým dnem.

 

Nejnovější výzkum ale dokazuje, že takový vzhled získala krajina a vodní toky až díky intenzivní aktivitě prvních bílých osadníků. Původně bylo východní pobřeží USA kryto bažinami.

 


Robert Walter a Dorothy Merritsová z pensylvánské Franklin and Marshall College došli k závěru, že první osadníci vykáceli lesy, přeměnili je v pole a vystavěli desítky tisíc malých přehrad, jejichž vodou poháněli mlýny.

 

V roce 1840 mohlo v oblasti od Jižní Karoliny až po Maine fungovat asi 65 000 mlýnů. V údolích tak vznikaly kaskády přehrad, jejichž hráze vytvářely stupně táhnoucí se napříč celou šířkou údolí. Z okolních svahů zbavených lesa byla erozí snášena do nádrží půda, jež tu vytvářela mocné usazeniny.

 

 

Zvětšit obrázek
Vzorky ze dna potoků vypovídají o tom, že východní pobřeží USA bývalo za dob Indiánů bažinou. Až evropští osídlenci zde zregulovali toky a zbudovali kaskády nádrží pro desítky tisíc mlýnů. (Kredit: Robert Walter )

Později byl vodní pohon nahrazen uhlím a ropou a mlýny zanikly. Hráze přehrad se zbortily a začaly se z nich uvolňovat nahromaděné sedimenty. To je důvod, proč jsou potoky na východním pobřeží USA po každém vydatném dešti silně zakalené.

 


Vědci se původně domnívali, že jde o půdu odnášenou erozí z okolních farem. Ve skutečnosti je to půda, kterou spláchly deště do přehrad před 300 roky už v samotných počátcích osídlení východního pobřeží Evropany. Proto nemají protierozní opatření na farmách na kvalitu vody v potocích a říčkách valný vliv. Struktury vytvořené soustavami přehrad jsou na satelitních snímcích patrné ještě dnes. Vzácné deníky z počátků kolonizace potvrzují závěry Waltera  a Merritsové. Popisují východní pobřeží dnešních USA jako „bažinaté louky“.

 


Pramen: Science

 

 

 

 

 


Autor: Jaroslav Petr
Datum:18.01.2008 10:12