V Evropě od asi od poloviny dubna pracuje tzv. ad-hoc mezivládní skupina (jež přávě uspořádala asi před 10 dny sezení v Brusselu, kde ČR zastupoval pan Vít z Mzd) - na její program se lze proklikat ze stránek WHO.
Situace je zhruba ve všech státech stejná - nemocnice vesměs nemají testy k dispozici (u nás jen SZÚ a Bulovka) - ať už proto, že z důvodu úspor nebylo v první vlně povinností testovat jiné osoby, než ty, které se kromě příslušných příznaků mohly vykázat též turistickou historií - návštěvou Hongkongu a pod, SZÚ též zřejmě hodlá zu komerčních důvodů pro sebe uchovat monopol na komplexní testování - neb na svých stránkách o SARS odmítl zveřejnit plnou metodiku průkazu SARS - instruuje pracoviště pouze v tom smyslu, že se mají nejdříve pokusit vyloučit jiná vážná onemocnění testy na Legionellu atd. Symptomy SARS jsou až do okamžiku selhání dechu takové, jaké má asi 50% všech akutních případů přispěchavších na plicní..a s postupem času bude narůstat pravděpodobnost, že nemoc roznesou lidé, kteří nenavštívili nějaké známé epicentrum epidemie..
Kartičková metoda sama o sobě vůbec nepostihuje skutečnost, že turistický ruch nabízí produkty toho typu, že z letadla se vystoupí v jedné zemi a poznávací okruh po dalších metropolích se realizuje autobusovou dopravou. O rozvoji čínské turistiky v Čechách se hovořilo na malé konferenci asociace průvodců v Čechách - s tím, že jako poznávací v jiných státech Evropy již začala a značně přestihla očekávání co do ekonomického přínosu - předčí i výnosy z turistiky Japonců. Zástupci českého ministerstva zdravotnictví se vyjádřili k dotazu, zda mohou jakkoliv podpořit vydání vzdělávací publikace pro zdravotní profesionály, jejíž copyright má jedna z nakladatelských skupin systematicky spolupracujících s WHO záporně. SZÚ se ale nabídlo, že ji pomůže zdarma distribuovat do zdravotnických kruhů - počet výtisků by měl být rozhodně větší než 900 kusů, při kterémžto množství by případlo asi 10 kusů na okres. Komentář - moje obava je, zda se dostanou relevantní informace též k sestrám a pomocnému zdravotnímu personálu. Ve všech civilizovaných státech platí, že za úmrtí profesionála zaviněné na pracovišti je nemocnice (nebo třeba i záchranka) těžce finančně penalizována - ale nezjistila jsem, jak je to u nás…záchranná služba hl.m. Prahy je vybavena kromě pomůcek pro personál též ochrannými vaky na pacienty.
Jeden z lékařů SZÚ tvrdí, že dávka ribavirinu by zde v Čechách stála 30 000….Je možné, že tuto léčbu považují za velmi drahou i jinde, neb indické firmy vyrábějící antibiotika (!) používaná u plicních onemocnění ohlašují neuvěřitelný nárůst objednávek z těch států Asie, kde choroba již řádí….jestli pak to tedy někde nekvalifikují skutečně jako něco jiného…teprve, až bude testování ve větší než nouzové míře dostupné (tj. bude levné a bude k dispozici), bude možné nejen vydání zákonů stanovující povinnost hlásit riskantní případy ale bude to mít i smysl…Pro brždění epidemie a ekonomických nákladů, jež může způsobit, má určitě smysl podávat antivirální léčbu též osobám, u nichž byly významné důvody pro uvaelní karantény a má velký smysl rozvíjet oganizovanost nutnou pro stopování řetězců nákazy…(navržených 20 dní uchovávání karet nemusí stačit).
SARS - muž 39 roků (Singapore). Cytologicky netypické epiteliální buňky s cytomegalií, megalií jader, zmnožením jader uvnitř alveolárního prostoru. Foto: Armed Forces Institute of Pathology (USA).