Světová zdravotnická organizace (WHO) publikovala upřesněné odhady mortality SARS: celková úmrtnost se vyšvihla z původních 5 na 15 (!) procent, což je současná úmrtnost moru. Skupina SARS pacientů mladších 24 let vykazuje pouze jednoprocentní mortalitu, ale nemocných nad 65 let umírá plná polovina! Proměnlivá úmrtnost v různých zemích, která nekoreluje s kvalitou zdravotní péče, ukazuje na proměnlivost viru.
Z každodenní české politiky dobře víme, že důležitá nejsou fakta, ale jejich interpretace. Nechť si každý vybere dle své nátury.Optimistická verze: Připomeňme si iráckého ministra informací: vše máme plně pod kontrolou. Karanténa je účinná, nemoc se přestává šířit, to nejhorší je za námi a počty nemocných budou jen klesat. Publikovaná statistika WHO nevzbuzuje důvod k obavám, jedná se jen o upřesněná data a nakažlivost viru je stejná; variabilita regionální úmrtnosti je v mezích statistické chyby.
Současní pacienti budou léčeni kombinovanými terapiemi protivirových léků a sér nemocných, kteří nemoc úspěšně překonali. Do několika málo měsíců si budeme myslet, že epidemie SARS byla nafouklá bublina a bude nás vzrušovat stejně jako kdysi zveličené zprávy o masožravé bakterii. Celkový počet fatalit bude v řádu tisíců, v České republice nezemře nikdo. Protože nemoc vymizí, klesne i zájem velkých farmaceutických firem vyvinout léčivo či očkování, tento výzkum bude prováděn na univerzitách či v malých biotechnologických společnostech.
Realistická verze: SARS bude takovou \"novou chřipkou\". Vyhráno nemáme, mutabilita viru je problém. Enzym replikující virus je poměrně nepřesný, což vede průměrně ke třem mutacím na replikaci. Pomocí jednoduchého výpočtu zjistíme, že pouze 5 procent populace viru zůstane po jednom kopírování nezměněno! Nové údaje WHO tedy přeci jen odrážejí mutabilitu viru a některé regiony budou zasaženy nakažlivějšími kmeny. Situace v oněch místech nedosáhne kritických rozměrů, zdravotnictví situaci zvládne a v nejhorším případě budou vybudována nová karanténní městečka.
Úmrtnost zůstane na současné hladině, stejně jako počty nových případů. SARS nás bude permanentně doprovázet a čas od času vypuknou epidemie. Během několika let farmaceutické kolosy (vedeny vidinou tučného zisku) vyvinou vakcínu či léčiva, která budou rychle schválena. Proměnlivost viru nedovolí vyrobit vakcínu s dlouhodobou účinností a riziková populace bude muset být periodicky přeočkována. Celosvětově si SARS každý rok vyžádá statisíce až miliony obětí, podobně, jako je tomu dnes u chřipky. ČR bude lehce zasažena.
Pesimistická verze: Virus začne mutovat rychleji, než si myslíme. Z jednoho klinického obrazu se stane chorob několik, jedna nakažlivější než druhá. Každý kmen viru bude zasahovat jinou věkovou skupinu a mortalita u všech přesáhne 50 procent. Žádná současná terapie nebude zabírat a nastane pandemie tolik podobná španělské chřipce, která zabila mezi lety 1918 až 1920 okolo 30 miliónů lidí.
Karantény v nejpostiženějších státech budou k ničemu, jako první zkolabuje zdravotnictví, protože počet nakažených rychle přesáhne kapacitu lůžek a lékařů a některé státy budou situaci řešit podobně jako ve filmu Smrtící epidemie. Nemoc se začne exponenciálně šířit a ekonomika bude tvrdě zasažena. Nejistota a problematické zásobování velkých měst povedou k hromadnému exodu lidí na venkov jako tomu bylo ve středověku během morových epidemií, viz Boccacciův Dekameron. V poloprázdných městech začne rabování, věznice se rychle zaplní výtržníky a těmi, kteří nedodrželi karanténu. Během několika měsíců se zhroutí státní moc.
Virus jen postupně ztratí na síle a epidemie bude probíhat v mnoha pomalu slábnoucích vlnách, které nebude možné předpovědět. Nejmenovaný kolega ironicky poznamenal, že českému státu alespoň odpadnou problémy s důchodovou reformou. Vakcínu se nepodaří díky proměnlivosti viru vyvinout (podobně jako je tomu u HIV) a žádný lék nebude mít vyžadovanou účinnost. Počet zemřelých se bude jen v příštím roce pohybovat v desítkách či stovkách miliónů. Příletové karty budou padesátiprocentním rozsudkem smrti, pokud se mezi cestujícími vyskytne nakažený.
Středověký špitál. Dole je zesnulý zašíván do plachty. Dřevoryt okolo roku 1500.
1. Je dost dobře možné, že španělskou chřipku způsovil také koronavirus, možná podobný tomu dnešnímu. Virus španělské chřipky dodnes nebyl charakterizován.
2. Existuje nepravděpodobná teorie dávající do souvislosti vyhynutí dinosaurů a virovou chorobu. Dle jejích zastánců byla populace dinosaurů byla natolik vysoká, že došlo k neomezenému šíření virové choroby; teorie ale nevysvětluje, proč současně vyhynulo i mnoho jiných druhů. Vymizení dinosaurů otevřelo bránu savcům; pokud lidstvo vyhyne, kdo přijde po nás? Tyto bytosti se asi budou kochat lidskými kostrami v muzejích podobně, jako my dnes pozorujeme kostry dinosaurů: \"Vidíte, tak jste byli velcí, a stejně jste vyhynuli\".
3. Etymologie slova \"karanténa\": Slovo pochází z italského výrazu pro čtyřicet - quaranta. Chytří benátští kupci nechali lodě přijíždějící z morových oblastí 40 dnů trčet v přístavu. Pokud nemoc nevypukla, posádce byl dovolen vstup na pevninu.
Psáno pro Neviditelného psa a pro Osla (www.osel.cz)