„Někteří pacienti vykazovali výrazné zlepšení zdravotního stavu velmi rychle, někdy i do druhého dne,“ říká profesor Gregory Cheng.
Z pacientů léčených sérem bylo do tří týdnů propuštěno z nemocnice zhruba 50%. U pacientů léčených steroidy a ribavirinem to bylo jen 20%. Důležité se zdá, že žádný z pacientů léčených sérem nezemřel, zatímco ve druhé skupině byla úmrtnost přes 14%. To koresponduje s faktem, že v Hongkongu překročila úmrtnost na SARS hranici deseti procent a zhruba pětině pacientů doporučovaná léčba ribavirinem a steroidy vůbec nezabírá. Řada zdravotnických expertů pochybuje o tom, že vysoké dávky ribavirinu a steroidů jsou tím nejlepším postupem při léčbě SARS, protože steroidy se mohou v konečném důsledku podílet na poškození plic a navíc hrozí ve spojitosti s nimi i narušení krevního zásobování kostí. Ani ribavirin není bez vedlejších účinků a ví se o něm, že poškozuje srdce a játra.
U léčby sérem zatím nebyly pozorovány nežádoucí vedlejší příznaky. Problém je se získáváním séra. Profesor Cheng šel příkladem a sám jako vyléčený pacient daroval krev. Zároveň vyzval všechny uzdravené pacienty, aby se dostavili k odběrům a pomohli zachránit životy dalším nemocným. Cheng oznámil, že zahájil zkoušky i s preparáty tradiční čínské medicíny. Jejich výsledky však zatím nejsou k dispozici.
Záběr z ulic Pekingu těžko může komentovat člověk, který se ženil 26. dubna 1986 a měl tak postaráno o „slavnostní ohňostroj“ až v ukrajinském Černobylu.
Poznámka redakce: V článku Země se SARS najdete aktuální geografický přehled výskytu onemocnění SARS