O.S.E.L. - SARS - 1. května
 SARS - 1. května
Vyléčení nebo „bacilonosiči“?



Těžko jsme mohli čekat horší zprávu, než jaká dorazila z Hongkongu. U pacienta, který se zotavil ze SARS a byl propuštěn z nemocnice, se našly stopy koronaviru v moči a stolici. Znamená to, že někteří lidé, považovaní za vyléčené, jsou ve skutečnosti „bacilonosiči“. V souvislosti s virem je termín „bacilonosič“ zcela zavádějící, ale myslím, že nám mimo jakoukoli pochybnost ukazuje, o co jde. Uzdravení pacienti se mohou stát zdrojem další nákazy. Pacient trpěl i po propuštění nemocnice opakovanými dechovými potížemi a to přivedlo lékaře k podezření, že by s ním nemuselo být všechno v pořádku. Následné testy jejich podezření potvrdily. Není jasné, nakolik je relativně malé množství viru skutečně nebezpečné, ale podcenit nebezpečí by mohla být osudová chyba.

Už teď je zřejmé, že efektivní boj se SARS narušují ekonomické a politické zájmy postižených zemí. Kanada se ostře ohradila před varováním, jež vydala Světová zdravotnická organizace a v němž se nedoporučuje cestovat do „země javorového listu“ a do jejího finančního a ekonomického srdce – Toronta zvláště. A co na to Světová zdravotnická organizace? Poslechla a odvolala navzdory faktu, že nakažení pacienti z Kanady už zavlekli SARS do Austrálie. USA a na Filipíny. Kanadská vláda prohlašuje, že dělá všechno možné, aby se už nic podobného neopakovalo. Lidé, kteří odlétají z Kanady musejí například vyplnit formulář o svém zdravotním stavu. Není jasné, nakolik je koronavirus gramotný a umí rovněž vyplnit příslušný formulář. Lze ale důvodně předpokládat, že bude kanadskou administrativu okázale ignorovat.


Čína se pokouší zastavit vzestup epidemie všemi možnými prostředky. Týdenní svátky kolem 1. máje, tzv. zlatý týden, se letos nařízením vlády smrskly jen na prodloužený víkend. Miliony Číňanů nevyšly na svátek práce do ulic, jak jsou zvyklí, ale zůstali sedět doma. Přesto využilo prodlouženého víkendu asi 90 milionů lidí k cestám za příbuznými a známými, což asi nebylo to nejlepší, co mohli podniknout. V současné době je jen v Pekingu v karanténě asi 10 000 lidí.



Pasažéři na letištích v Jižní Koreji procházejí před termovizními kamerami, jež jim měří teplotu. Kdo se ocitne  v podezření, že má horečku, je rázem podezřelý ze SARS.


  


Pohled do hongkongského konferenčního sálu, kde se sešli světoví zdravotničtí odborníci, aby se zabývali bojem se SARS.


  


Stavba karanténních baráků na sever od Pekingu.


  


Pohled na prázdné prvomájové náměstí Tien an men v Pekingu nevěstí také nic dobrého.


Autor: Jaroslav Petr
Datum:01.05.2003