SARS – 28. dubna
Profesor Roy Anderson ze Světové zdravotnické organizace přepočítal oficiální statistiky a došel k závěru, že úmrtnost na SARS se pohybuje nikoli okolo 5% ale kolem 10%. Uvažuje o rozmezí 8 až 15%. Na druhé straně zastává profesor Anderson názor, že SARS není tak nakažlivý, jak jsme si mysleli. Předsedkyně Světové zdravotnické organizace Gro Burtlandová vyjádřila přesvědčení, že SARS se dá ještě zvládnout, pokud to zainteresované země nebudou flákat. Vietnam nemá už 18 dní nový případ a měl by být první vlaštovkou mezi zeměmi, které první velkou epidemii (pandemii) 21. století zvládly.
O tom, že se přijímají opatření skutečně výjimečná, svědčí příklad Tajwanu, který se rozhodl nevydávat dočasně víza lidem přijíždějícím ze zemí postižených SARS. Na tajwanských letištích jsou instalovány termokamery registrující cestující se zvýšenou teplotou obličeje. Má tak být podchycen každý člověk se zvýšenou teplotou a tudíž i podezřelý z nákazy SARS. O tom, že prosazování těchto opatření nebude jednoduché, svědčí naopak reakce Kanady, která proti neudělení víz svým občanům ostře protestuje. Tajwan přitom nepardonuje ani své vlastní občany. Kdo se vrací domů ze zemí postižených SARS, musí projít desetidenní karanténou.
Světová veřejnost v současnosti oceňuje, že se do boje se SARS pustila bez skrupulí i kolébka choroby – Čína. Post odvolaného ministra zdravotnictví si vzal do referátu sám předseda vlády a kromě jiného zakázal veškerá „zábavná setkání občanů“. Uvidíme, jak se Peking vypořádá s pokušením zorganizovat velký prvomájový průvod. Zatím je na náměstí Tchien an men neskutečný klid a k demonstraci síly proletářů se nic nechystá.
Je už Vietnam z nejhoršího venku?
Podobné obrázky už jsou v Pekingu minulostí. Předseda vlády veřejné zábavné akce zakázal.