Velociraptor si vysloužil nehynoucí popularitu hollywoodským kasovním trhákem „Jurský park“ a jeho pokračováními. Ačkoli si Steven Spielberg přizval k filmování přední paleontology, „pernatou“ dinosauří revoluci, kterou odstartovaly čínské nálezy, ve filmu zohlednit nemohl, protože k té se teprve schylovalo.
Dneska už se vědci hádají spíš jen o to, který dinosaurus peří měl a který ne. Na seznam „opeřenců“ přibyl i velociraptor. Zvíře asi metr vysoké a 13 kilo těžké mělo nést na předních končetinách velká pera, která se upínala přes vazy až na kost. Podobně mají upevněna pera letek i dnešní ptáci.
Velociraptoří pera prozradila detailní analýza kostí nalezených v roce 1998 v Mongolsku. Na kosti přední končetiny jsou patrné asi milimetrové výstupky, které jsou od sebe asi 4 milimetry. Na stránkách Science představil tento pádný důkaz ve prospěch vize pernatého velociraptora Alan Turner z American Museum of Natural History.
Turner tvrdí, že tyto výstupky nejdříve nahmatal a teprve při bedlivém pohledu je také uviděl. Objev se tedy podařil navzdory zásadě nedotýkati se muzejních exponátů. Turner nevylučuje, že se tyto výstupky nacházejí i na kostech dalších dinosaurů. Jen si jich zatím nikdo nevšiml.
„Jsou snadno k přehlédnutí,“ říká v rozhovoru pro New Scientist.
V současnosti prohlíží všechny dostupné kosti předních končetin dinosaurů ze stkupiny teropodů (dinosaurů pohybujících se po zadních končetinách). Dokonce i kosti tyranosaura, který patří do bližšího příbuzenstva druhů, u nichž se s opeřením počítá.
Zatím není jasné, k čemu velociraptorovi peří sloužilo. S ohledem na svou tělesnou stavbu zcela jistě nelétal. Turner spekuluje, že velociraptorovi pomáhalo peří udržet rovnováhu a snad našlo uplatnění i při námluvách.
Snímky kosti velociraptora (nahoře) a supa (dole). Dolle jsou jasně patrné výrůstky, pro uchycení velkých per letky. Stejné „puntíky“ lze vidět i na pažní kosti velociraptora.
Pramen: Science