Sigourney Weaver používá jako Ellen Ripley ve slavných Aliens z roku 1986 žlutý robotický exoskelet, díky němuž nakonec vyřídí pomstychtivou královnu vetřelců.
Vnější robotické kostry byly až donedávno jenom poměrně známou vědeckofantastickou rekvizitou. Vojáci, astronauti a další náročné profese budoucnosti si je ve sci-fi příbězích nemohou vynachválit.
Díky technikům z MIT které vede Hugh Herr se konečně zase jednou sci-fi mění na pravou realitu. Nedávno vyrobili prototyp exoskeletu, který unese 80% z 35 kg nákladu naloženého na záda osoby s exoskeletem. Není zatím úplně ideální, svému nositeli překáží v normální chůzi. Vývoj výkonného a příjemného exoskeletu je však teprve v úplných plenkách.
Badatelé předpovídají, že tak za 20 let nebudou lidé jezdit na kolech, ale na vnějších kostrách, které je rychle a pohodlně dopraví z místa na místo. Sami na tom usilovně pracují. Výzkum pochopitelně financuje DARPA, čili vojáci, ale pokud se to povede, tak si přilepší i mnozí civilisté.
Námahu nosiče lze měřit spotřebou kyslíku. S novým exoskeletem klesá o deset procent. Exoskelety konkurenčních týmů vyžadují až 3000 watů, které jim musí dodávat benzínový motor. V tomto případě pružící zařízení v oblasti kotníku a kyčle, spolu s pneumatickým tlumičem v koleni, přibližuje pohyb normální lidké chůzi. Pramen uvádí potřebu jen jednoho wattu!
Prameny: MIT, Wikipedia